Download | Programy

Wi-fi versus Powerline (smart os)

Zapojení a zabezpečení sítí, bezdrátové sítě a internet, VOIP telefonie

Moderátoři: maestro, Moderátoři

Uživatelský avatar
Pockmat
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 432
Registrován: stř zář 20, 2006 19:30
Bydliště: Brno

Wi-fi versus Powerline (smart os)

Příspěvek od Pockmat »

Není to tak dávno, co byla představena veřejnosti možnost internetu/domácí sítě po elektrické síti. Tutu možnost ocení především ti lidé, kteří bydlí v bytě nebo domě, který nemá kabelový rozvod pro datovou síť nebo i firmy. A jak to vůbec funguje? Na 2 PC stačí 2 adaptéry. Z každého PC vede LAN kabel do adaptéru, který je normálně připojen v el.zásuvce. Na druhém PC je to úplně stejně. Ale nemusíte se omezovat jen na 2 PC,ale můžete si pořídit i více adaptérů. Lze to využít i pro přenos internetu pro ty, kteří nechtějí natahovat LAN kabel přes celý byt/dům od modemu do PC. Stačí na to obyčejná elektrická síť, avšak se nesmí používat staré rozvody. Pokud máte el.rozvody staré cca 20-30 let, nelze tutu možnost použít kvůli kabelům,protože by se s větší vzdáleností data ztrácela a nemusela by vůbec dorazit! Zde se můžete podívat na powerline adaptéry: http://www.computershop.cz/eshop/defaul ... &strid=256

Ale nyní nastává otázka, co je lepší? Wi-fi, které je šířeno bezdrátově,avšak u něhož může dojít ke ztrátě spojení, hacknutí sítě nebo dokonce k rušení spojení jiným uživatelem používající také wi-fi, nebo novější powerline u něhož stačí pouze elektrická síť?
Cenově vychází lépe powerline. Ale ještě se nachází jedna otázka: jestli vlny, na kterých vysílá wi-fi nejsou škodlivé lidskému zdraví. Venku by to nemělo až tak vadit, ale co uvnitř bytu či domu, kde se osoby denodenně pohybují a chodí okolo vysílače wi-fi?

Byl bych rád, kdybyste se k této situaci všichni vyjádřili a napsali svůj názor. Nebudu psát svůj názor, abych vás neovlivnil, ale myslím si své. :idea:

---------------------------

tak tahle věc se příliš neujala, hlavně kvůli vstupům do silového rozvodu a překonávání různých překážek, jako elektroměry a trafa apodobně. čili jinak řečeno, je to dobré akorát doma nebo v jedné kanceláři. A mnohdy je třeba síť tahnout jinudy a přímo a ne oklikami přes silnoproud. Přenos je v pásmu krátkých vln. Měl jsem možnost to vyzkoušet, ale nijak mě to hlouběji neoslovilo. Pořád jsou u toho "dráty". Kdo ale musí lítat s notebookem po firmě, tak je wifi jedinečné. A škodlivost je u mobilních telefonů podstatně vyšší, protože si je dáváme přímo na hlavu.

-----------------------------

Řekl bych, že oba druhy přenosu mají jiné oblasti využití. WiFi se použije mezi domy, protože na takovou vzdálenost bývá cokoli jiného nepraktické (i když u nás jsou mezi domy síťové kabely na férovku tažené vzduchem) nebo mezi zařízeními různých "snobských" multimediálních sestav.
Pro dobré WiFi spojení mezi domy je třeba koupit drahé úzce směrové antény (to neplatí pro všesměrového poskytovatele) a omezit výkon na nejnižší fungující hodnotu, aby se zajistila kvalita spojení (mám své zkušenosti s vodou v anténě) a zároveň aby se nezarušovala lokalita ostatním uživatelům, ať už sítí wifi, bluetooth nebo čehokoli jiného v pásmu 2,4GHz. Říká se, že pohromadě nefungují víc než 3 wifi spoje (na plnou rychlost a spolehlivost). Čili drátem hozeným z okna jako anténu sice možná ušetříte 2000 za směrovou anténu, ale zase tím ublížíte několika dalším rádoby-uživatelům.
Powerline je věc, kterou použijete v podstatě stejně jako síťový rozvod kabelem, ale další kabely nelze zavádět. Ačkoli to nemám potvrzeno, signál by měl projít elektroměrem. V elektroměru je pro měření v sérii cívka s asi 20 závity, která podle mě začne ořezávat výrazně až kmitočty nad 1 MHz a prostě by to mělo fungovat. Co je pravdy na vlivu starých kabelů, to netuším.
Skepticky pohlížím na udávané šifrování 56bit DES. Jestli je to jen jedno DES (tedy ne 3DES), tak už se to dá považovat za prolomenou šifru, nehledě na 56 bitů v dnešní době, kdy se ze 128bitových hashů přechází na 192- až 512bitové. Výrobce zde asi hřeší na lenost hackerů, kteří nemají zájem se tomuto vzácnému kousku věnovat.
Kdybych osobně propojoval počítače v jednom domě, určitě bych do Powerline šel, protože je za rozumnou cenu, nebrzdí ho zdi (ano, taková 0,5m betonová zeď je třeba jako 100m vzduch) a přijde mi i rychlejší (WiFi se nad 5 Mbit nedostane). Nemluvě o tom, že u Powerline je šifrování hotová hw věc, zatímco nakonfigurovat WiFi správně se musí umět.
citace:
A škodlivost je u mobilních telefonů podstatně vyšší, protože si je dáváme přímo na hlavu.
Tady pozor: Na Strahově měli u baráku (koleje) nějaký silný radiový vysílač a v té budově nesměly bydlet holky (což není problém zařídit, protože na té škole je jen asi 1% dívek), protože ty silné vlny narušovaly menstruaci. Tedy těch zdravotních komplikací bylo víc, ale tohle se prostě dost profláklo.

--------------------------------

Zdravim,tak jsem mel tu moznost vyzkouset powerline od MSI, sadu po 2 kusech. Pripojeni probehlo bez problemu, ale test rychlosti uz tak ne! Z me max.rychlosti 5000kbps to jelo jen 2800kbps. Test rychlosti jsem zkousel na domaci strance Karnevalu s pripojenim powerline a bez powerline. Kazdy test dopadl uplne stejne ne-li hur.
Takze shrnuti: powerline se hodi do mensich kancelari nebo bytu, kde neni datovy rozvod, ale pokud mate moznost instalace kabelu nebo wi-fi, tak do toho bezte. Powerline bych nechal jako posledni moznost!
Jinak chci podekovat firme SoftCom za pujceni. :)
Význam věcí neleží ve věcech samotných, ale v našem přístupu k nim.
Být, znamená, být vnímán.
Kdo chce vědět, musí se zeptat.
Odpovědět