Download | Programy

Instalce Win XP na notebook bez CD mechaniky

Nastavení Windows, příkazy, optimalizace, plochy, tvorba Live CD

Moderátoři: Zdenek, Pockmat, ladarozan, Moderátoři

RDT
Nováček
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: sob čer 09, 2007 17:57

Instalce Win XP na notebook bez CD mechaniky

Příspěvek od RDT »

Tak jsem se po čtyřech letech rozhodl přeinstalovat na svém notebooku Win XP, protože už si to časem zasloužili. Vyndal jsem tedy disk, připojil ho k desktopu, zálohoval, naformátoval a vrátil do notebooku. Připojil jsem k notebooku externí DVD mechaniku přes USB (protože ta v notebooku už není funkční - už dávno jsem ji vyndal...). Do externí mechaniky jsem vložil instalační CD XP, v Biosu notebooku aktivoval USB Emulation a jako Boot Seqence nejprve CD-ROM Drive. Při restartu notebook externí mechaniku úplně ignoroval a nic. Jenom NTLDR nenalezen. Když mu zakážu bootovat z disku a zvolím jenom CD, nestane se prostě nic. Je zvláštní, že v Biosu mám jenom 3 možnosti bootování. Z Hard Disku, Floppy Disk Drive (kterou nemám) a CD-ROM Drive (kterou mám jenom externí přes USB). Možnost bootovat z USB tu není. Potom mi tedy není jasné, co to je položka USB Emulation...

Nemáte tedy tušení, jak v takovém případě nainstalovat XP? Idelálně nějak z disku. Když překopíruji obsah instalačního CD na disk, tak se nic nestane (což mě nijak nepřekvapilo...). Nová interní CD mechanika se mi kupovat moc nechce...

Jedná se o Prestigio Model: CAVALIERE 143

Díky za návrhy ;)
Sony Vaio UX380N (100GB), Sony Vaio P92KS (@ 2.4GHz)
Runn3r.cze
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 133
Registrován: pát lis 17, 2006 14:21
Bydliště: Mostkovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Runn3r.cze »

jendou jsem resil podobny problem a nakonec se jednomu jsem tam s velkou pomoci dostal win 98. xp tak tusim bez cd-romu natahnout nesli...
Obrázek
Uživatelský avatar
patap
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 1362
Registrován: úte čer 19, 2007 17:37
Bydliště: 3nec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od patap »

NTLDR nenalezen - tuhle hlášku taky nesnáším, oběví se mi vždy když naformátuju přes winy do NTFS a potom chcu nainstalovat OS...Já jsem to řešil tak, že jsem ten disk hodil do FAT32.Při tomhle mi to už nabootovalo a potom jak volíš na jaký oddíl chceš winy nainstaloval máš možnost to změnit z5 na NTFS :)
|Šrot 1||Celeron D 2,93Ghz|MSI 865PE Neo2-V|2GB RAM|Radeon 9550 256MB|Maxtor 160GB ATA + Hitachi 160GB SATA|LG 4163B + Samsung SH-S223Q|Fortron 350W|Samsung 940BW|Logitech X-230|A4tech X-750BF|HP PSC 2355| |Šrot 2||A64 2800+|MSI K8N Neo3|1GB RAM|Radeon X550 256MB|Seagate 200GB SATA|Benq DVD-RW|EC 400W| |High-end||PIII 800mhz|QDI SynactiX 5EP|512MB RAM|GF2|WD 30GB|Forton 200W|
RDT
Nováček
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: sob čer 09, 2007 17:57

Příspěvek od RDT »

Aha, tak to ještě zkusím. Já jsem totiž původně měl FAT32 i na XP :D , takže to byl jeden z důvodů reinstalace. Nyní jsem rovnou formátoval na NTFS. Zkusím to tedy nejdřív na FAT32 a kdybych se náhodou dostal do instalace, změním to na NTFS.

Nevím, jestli mi to ale nějak pomůže s tím, že to ignoruje externí DVD. Zatím to vidím tak, že v nejhorším opravdu koupím novou interní mechaniku...
Sony Vaio UX380N (100GB), Sony Vaio P92KS (@ 2.4GHz)
modder
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 151
Registrován: pát bře 23, 2007 21:01
Bydliště: Presne mezi Klavesnici a Zidli
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od modder »

Nevim co je na FAT 32 spatneho..jen to ze max velikost oddilu je 32Gb coz je nekdy uzitecne .... jinak NTLDR je NT loader...zavadec systemu takze pokud tam OS neni tak je jasne ze to tu hlasku napise:D jinak pres usb se xp nainstalovat nedaji .. nevim proc ale nejde to....
Uživatelský avatar
renox
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 492
Registrován: pon črc 16, 2007 13:24
Bydliště: Praha

Příspěvek od renox »

System se pres mechaniku na usb nainstalovat normalne da (win xp), vcera jsem to delal dvakrat. Problem vidim nekde v nastaveni biosu, USB Legacy, ted jsem si vzpomnel, je polozka, ktera ovlivnuje to, zda system takovou mechaniku uvidi ci ne. Pripadne zkusit jiny usb port. Soucasne by se mela v nastaveni boot poradi objevit nova polozka, tim nastavenim na cd-rom si nejsem moc jisty.
Pentium Dual Core 2,00 GHz | ARCTIC Freezer 7 PRO | 2x 2048 MB OCZ 1150 DDR2 | GAINWARD BLISS 8800GT Golden Sample | Seagate 160 GB SATA II + WD Caviar Black 500GB SATA II | DVD RAM ASUS DRW-1814BLT | GIGABYTE P35-DS3R | REPRO GENIUS Home Theater SW-5.1 | CoolerMaster Mystique 632 + Fortron 500W
modder
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 151
Registrován: pát bře 23, 2007 21:01
Bydliště: Presne mezi Klavesnici a Zidli
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od modder »

renox píše:System se pres mechaniku na usb nainstalovat normalne da (win xp), vcera jsem to delal dvakrat. Problem vidim nekde v nastaveni biosu, USB Legacy, ted jsem si vzpomnel, je polozka, ktera ovlivnuje to, zda system takovou mechaniku uvidi ci ne. Pripadne zkusit jiny usb port. Soucasne by se mela v nastaveni boot poradi objevit nova polozka, tim nastavenim na cd-rom si nejsem moc jisty.
Vetsina BIOSU tuto moznost umoznuje ale ne vzdy se to povede....
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Příspěvek od zener »

Z disku by to melo jit nainstalovat. To, ze to nejde nabootovat z disku, ackoliv jsi zkopiroval soubory, je jasne. Nestaci zkopirovat soubory, ale musi se zkopirovat i zavadec (ktery je vetsinou na disku ulozen v MBR - master boot record).

Takze reseni je teoreticky snadne ;)

1. rozdelit disk na 2 partitons - jedna, kam budes instalovat, druha (700 MB) pro instalaci
2. zkopirovat cele CD WinXP + onen zavadec
3. nainstalovat windows
4. spojit obe partitons zpatky do jedne casti.

Osobne s kopirovanim zavadece nemam zkusenosti, ale neco na googlu je, zkus treba toto ;)

Bart's Boot Image Extractor 1.0
BBIE is a free and useful tool that will extract all boot images from a bootable CD-Rom or ISO image file
http://www.softpedia.com/progDownload/B ... 41257.html
RDT
Nováček
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: sob čer 09, 2007 17:57

Příspěvek od RDT »

Problém právě je, že mám Bios na tom notebooku ohromně omezený. V podstatě tam mám jenom nastavení Boot Seqence, čas, typ disku, ono USB Emulation, nastavení pípání horkých kláves, sdílená paměť grafiky a to je celé... XP už jsem z externí mechaniky instaloval také, takže to jde. Třeba v případě UMPC by to jinak ani nešlo...

Rozdělovat disk asi nebudu, vypadá to, že precejenom koupím interní mechaniku. Opravdu díky za návrhy, alespoň vím, že jsem pro to udělal skoro všechno. Zlaté 95 a 98 - to se jenom instalačka překopírovala na disk a spustilo setup.exe...
Sony Vaio UX380N (100GB), Sony Vaio P92KS (@ 2.4GHz)
RDT
Nováček
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: sob čer 09, 2007 17:57

Příspěvek od RDT »

Tak jsem se přecejenom rozhodl pokusit se nainstalovat XP bez té mechaniky :D .

Stáhnul jsem ten Bart's Boot Image Extractor a získal jsem pomocí něj soubor image1.bin z instalačního CD XP. Poté jsem tedy disk rozdělil na dvě části. Jedna má 800MB pro ty instalační soubory a druhá asi 28GB pro samotnou instalaci. Teď ale nevím, co mám dále přesně dělat s tím souborem image1.bin?
Sony Vaio UX380N (100GB), Sony Vaio P92KS (@ 2.4GHz)
RDT
Nováček
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: sob čer 09, 2007 17:57

Příspěvek od RDT »

Vygooglil jsem něco o tom, že pomocí WinIso lze převést bin na iso a rozbalit. Jenomže WinIso mi stejně jako PowerIso jen oznámilo, že se jedná o nepodporovaný typ souboru. Zkusím ještě něco vyhledat o tom, co dělat s tím soubotem image1.bin, který mi dal BBIE...
Sony Vaio UX380N (100GB), Sony Vaio P92KS (@ 2.4GHz)
modder
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 151
Registrován: pát bře 23, 2007 21:01
Bydliště: Presne mezi Klavesnici a Zidli
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od modder »

Predstava o tom ze clovek nainstaluje treba na kompu system a pak ho da do jineho kompu je celkem hloupa.Pri zavadeni systemu se nacitaji ovladace, ale kdyz jsou oba odlisny tak druhej komp se restartuje protoze to system proste nerozdejcha.Kdyz nainstalujete system na disk ve stejnem modelu notebooku nebo v pocitaci se stejnou deskou a procesorem , pak to jde a nebo pokud uz na jednom z nich system je, staci stahnout program kterej kompletne kopiruje disk , nebo kopirovat HDD to HDD2 v Linuxu protoze ten vidi i skryty soubory. Jen clovek nesmi zapomenout ze oba disky musi mit stejny FileSystem , tudiz v pripade linuxu musi byt oba FAT32 protoze linux neumi psat do NTFS tabulky .
Uživatelský avatar
maestro
Čestný člen
Příspěvky: 1098
Registrován: čtv bře 30, 2006 18:55
Bydliště: Nejdek / Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od maestro »

nevim proc to resite tak slozite. vyndej hdd z notebooku, pripoj do pc s cdromkou. Nainstaluj system a neinstaluj zadne ovladace. Jedine co po instalaci WinXp musis udelat je zmena IDE ovladacu na standardni.
http://www.xmaestro.com/view.php?cisloclanku=2007080028

Pak vratit zpatky hdd do notebooku, sytem bez problemu najede, jen doinstalujes ovladace.
RDT
Nováček
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: sob čer 09, 2007 17:57

Příspěvek od RDT »

Tak jestli tohle bude fungovat, tak to se fakt picnu :D . Zkoušel jsem už všemožně všechno. Díky moc, jdu to vyzkoušet a uvidím ;)
Sony Vaio UX380N (100GB), Sony Vaio P92KS (@ 2.4GHz)
RDT
Nováček
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: sob čer 09, 2007 17:57

Příspěvek od RDT »

Tak jsem akorát zkoušel spustit instalaci XP na dvou různých PC. Ten disk z notebooku to normálně korektně rozpozná, jenomže když ho chci vybrat jako disk pro instalaci, tak mi to hodí hlášku ve smyslu, že tento disk nemůže být pro počítač jako spouštěcí a pod :-o .
Je to asi proto, že ho připojuji ke stolním PC přes USB, protože nemám jinou možnost. Mám doma jenom kabel IDE to USB a je na něm i konektor pro tyhle notebookové disky. Přímo z toho malého IDE na velký nemám, Takže :cry:...
Sony Vaio UX380N (100GB), Sony Vaio P92KS (@ 2.4GHz)
modder
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 151
Registrován: pát bře 23, 2007 21:01
Bydliště: Presne mezi Klavesnici a Zidli
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od modder »

maestro píše:nevim proc to resite tak slozite. vyndej hdd z notebooku, pripoj do pc s cdromkou. Nainstaluj system a neinstaluj zadne ovladace. Jedine co po instalaci WinXp musis udelat je zmena IDE ovladacu na standardni.
http://www.xmaestro.com/view.php?cisloclanku=2007080028

Pak vratit zpatky hdd do notebooku, sytem bez problemu najede, jen doinstalujes ovladace.
Supeer tak tohle sem nevedel .. dik :)
RDT
Nováček
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: sob čer 09, 2007 17:57

Příspěvek od RDT »

Tak mi právě přišla nová mechanika. Stála skoro dva litry a tipněte si, co udělá notebok... TEN S***Č JÍ ÚPLNĚ IGNORUJE :skul:
Zkoušel jsem tam dát i tu starou nefunkční a ignoruje jí úplně stejně. V BIOSU je jenom "Disable" a něco jako "Enable" se u mě nevede :cry: ...
Sony Vaio UX380N (100GB), Sony Vaio P92KS (@ 2.4GHz)
RDT
Nováček
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: sob čer 09, 2007 17:57

Příspěvek od RDT »

A právě jsem přišel na to, že i když BIOS mechaniku úplně ignoruje, tak LEDka, která je na těle notebooku úplně mimo mechaniku signalizující čtení z CD/DVD bliká správně...
Taky mám v BIOSU ještě možnost bootoval z LAN. Jenomže to bych musel nějakým způsobem vytvořit DHCP a v tom se úplně nevyznám...

Prostě mě to štve, když jsem už koupil tak drahou mechaniku... Kdyby tam bylo napsáno alespoň "None" a mechanika se netočila a neblikala, tak bych neřekl. Jenomže ono je tam napsáno "Disable". Když však vypojím hard disk, je potom taky "Disble"...
Sony Vaio UX380N (100GB), Sony Vaio P92KS (@ 2.4GHz)
RDT
Nováček
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: sob čer 09, 2007 17:57

Příspěvek od RDT »

Právě jsem si domluvil schůzku v servisu... Kašlu na to, už s tím nic nevymyslím. Prostě to nejde a když už jsem koupil mechaniku, nechci to nechat jen tak... Snad s tím neco vymyslí :eek:...
Sony Vaio UX380N (100GB), Sony Vaio P92KS (@ 2.4GHz)
Odpovědět