Download | Programy

Domácí síť

Zapojení a zabezpečení sítí, bezdrátové sítě a internet, VOIP telefonie

Moderátoři: maestro, Moderátoři

BigAnonym
Nováček
Nováček
Příspěvky: 60
Registrován: stř kvě 17, 2006 19:01
Kontaktovat uživatele:

Domácí síť

Příspěvek od BigAnonym »

Mám takový problém. Rozhodl jsem se si doma zapojit malou domácí síť. Už mám všechny potřebné komponenty. Síť by měla sloužit také pro sdílení internetu. K internetu je připojený pouze jeden počítač, přes modem síťovým kabelem. Kabel z modemu jde do switche ve kterém jsou zapojeny všechny PC. Mám ale na připojení vyhrazenou od poskytovatele jednu IP adresu, takže nemohu připojit více než jedno PC, jinak nastane kolize s použitím stejné IP na jiném počítači. Nevíte, co mohu dělat?
Díky.
Uživatelský avatar
PCMark
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2081
Registrován: čtv led 05, 2006 22:08
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PCMark »

Nejsem si touto odpovědí úplně jistý, ale myslím že jsou dvě možnosti:
1) na PC, kde je internet zapnout sdílení připojení k internetu a potom bude internet dostupný i na dalších PC, ale jen tehdy, pokud bude PC s internetem spuštěn
2) použít router (switch na to asi nestačí)

To že je dostupná jen jedna IP by nemělo vadit.
Maestro to snad upřesní, on je na sítě odborník. :oups:
Hezký den Vám přeje Marek Maťovka
E2140 1600@3120MHz(390x8 1,4V), Gigabyte P35-DS3R, 2x1GB Geil 1000MHz, Gainward 8600GT, Samsung HD501LJ 500GB, Seasonic S12 430W, HP LP2065 - 20" LCD 1600x1200 S-IPS, Razer Diamodback Plasma L.E., Razer EXactMat
Navštivte také: SWMag HerniMag
BigAnonym
Nováček
Nováček
Příspěvky: 60
Registrován: stř kvě 17, 2006 19:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BigAnonym »

Tu síť mám zapojenou přesně takto:

Obrázek

Na Tomto počítači funguje internet, ale nekomunikuje mi s PC 2 ani 3. PC 2 a 3 spolu ale mohou normálně komunikovat, sdílet soubory tiskárny atd. ale opět pouze spolu a s Tímto počítačem ne. Nějak nechápu proč. Problém je, že na Tomto počítači nemůžu změnit IP adresu, protože ji mám stanovenou poskytovatele připojení, jak jsem psal.
Alpha007
Čestný člen
Příspěvky: 104
Registrován: pát led 06, 2006 20:42
Bydliště: The Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Odpověď

Příspěvek od Alpha007 »

Takže tomuhle já rozumím, tak poradím :)

1) SWITCH nedokáže zprostředkovat připojení k internetu
2) Lze to zapojit pro jeden PC přes USB ten modem a pak sdílet připojení k internetu přes normální LAN (funguje jen když je jede pc s modemem)
3) Koupit si router nebo router pc udelat ale to je skoro moznost 2 => doporucuju firewall od firmy SMC, jsou kvalitní a poměrně levné. Připojí se modem přes vstup WAN síťovým kabelem, nastaví se na tom firewallu IP a DNS. Nejlepší je, že funguje i jako switch tzn stačí jen tahle krabička. Jsou 4ch, já mám doma 8ch a pak možná i více. Takže takto to doporučuji já - HW firewall je bezpečnějčí než SW..

PS.: ten router umí i DHCP zapůjčení adresy pro síť
Alpha007
Čestný člen
Příspěvky: 104
Registrován: pát led 06, 2006 20:42
Bydliště: The Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

dodatek

Příspěvek od Alpha007 »

BigAnonym píše:Tu síť mám zapojenou přesně takto...
Tak to co jsem popsal minule ten síťový rozbočovač v kroku 3 je ten firewall s routerem. Obyčejný switch to nedokáže ;) Další PC by byly v místní síťi tzn IP 192.168.0.2 a výše, 192.168.0.1 je vyhrazeno pro ten firewall a ten je s nastavenou vnější IP vašeho modemu. Dále pak směrování portů - Stačí nasměrovat nějaký port na firewallu na určitou vnitřní IP např.: nasměruje se port 8888 na IP 192.168.0.3 tzn že když někdo nebo něco zavolá vaši veřejnou IP s tím portem, dostane přímo k vašemu PC s IP 192.168.0.3. To je vhodné při zakládání serverů nebo vzdálenou administraci pomocí Netopa nebo RAdmina :)

Kdyby potřeboval někdo něco vysvětlit tak na ICQ: 310377009
Uživatelský avatar
maestro
Čestný člen
Příspěvky: 1098
Registrován: čtv bře 30, 2006 18:55
Bydliště: Nejdek / Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od maestro »

pekne schematko. :)

Mark má v podstate pravdu, bud sdilet internet pres jedno pc, coz byva casto nespolehlive a pc musi byt zapnute aby ostatni meli internet.

Nebo použít router, což doporučuji, instaloval jsem už nezpočet takových malých domácích sítí.

Levný a spolehlivý router je třeba od SMC SMC7004VBR EU
Barricade
a vyjde jen na něco kolem tisícovky.

Pro poskytovatele internetu to bude vypadat jako by bylo pripojeno porad jen jedno pc a router pridelí přes DHCP server ostatním počítačům IP adresy (lze pouzit samozrejme i rucni konfigurace bez DHCP) a internetovou konektivitu.

a pokud chces aby jednoo pc bylo viditelne primo z internetu muzes to udelat pres DMZ nebo pres NAT, treba kvuli netovým hrám, vzdálené ploše nebo p2p.

:cool:
Uživatelský avatar
PCMark
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2081
Registrován: čtv led 05, 2006 22:08
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Re: Odpověď

Příspěvek od PCMark »

Alpha007 píše:2) Lze to zapojit pro jeden PC přes USB ten modem a pak sdílet připojení k internetu přes normální LAN (funguje jen když je jede pc s modemem)
není dobré zapojovat modem přes USB, to už je lepší mít v PC dvě síťovky a do jedné zapojit ten modem a přes druhou to sdílet
Hezký den Vám přeje Marek Maťovka
E2140 1600@3120MHz(390x8 1,4V), Gigabyte P35-DS3R, 2x1GB Geil 1000MHz, Gainward 8600GT, Samsung HD501LJ 500GB, Seasonic S12 430W, HP LP2065 - 20" LCD 1600x1200 S-IPS, Razer Diamodback Plasma L.E., Razer EXactMat
Navštivte také: SWMag HerniMag
Alpha007
Čestný člen
Příspěvky: 104
Registrován: pát led 06, 2006 20:42
Bydliště: The Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Odpověď

Příspěvek od Alpha007 »

není dobré zapojovat modem přes USB, to už je lepší mít v PC dvě síťovky a do jedné zapojit ten modem a přes druhou to sdílet
No to neni ani omylem pravda protože se stává že se hádají když je nějaká "zvláštní deska". Už jsem to zažil. 2PCI porty a prostě přerušení bo co... A taky starší OSy dělaj problémy atd.. Prostě ne, USB je docela dobrá věc a funguje :)

Jinak ten SMC je ten co sem měl namysli ja mam teda 7008 doma jak jsem již řek ;)
Uživatelský avatar
PCMark
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2081
Registrován: čtv led 05, 2006 22:08
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Re: Odpověď

Příspěvek od PCMark »

Alpha007 píše:
není dobré zapojovat modem přes USB, to už je lepší mít v PC dvě síťovky a do jedné zapojit ten modem a přes druhou to sdílet
No to neni ani omylem pravda protože se stává že se hádají když je nějaká "zvláštní deska". Už jsem to zažil. 2PCI porty a prostě přerušení bo co... A taky starší OSy dělaj problémy atd.. Prostě ne, USB je docela dobrá věc a funguje :)

Jinak ten SMC je ten co sem měl namysli ja mam teda 7008 doma jak jsem již řek ;)
dneska už má každá nová deska dvě síťovky a modem připojený do USB děla jen problémy :razz:
aspoň se všichni shodnem na tom že nejlepší je použít nějaký router
Hezký den Vám přeje Marek Maťovka
E2140 1600@3120MHz(390x8 1,4V), Gigabyte P35-DS3R, 2x1GB Geil 1000MHz, Gainward 8600GT, Samsung HD501LJ 500GB, Seasonic S12 430W, HP LP2065 - 20" LCD 1600x1200 S-IPS, Razer Diamodback Plasma L.E., Razer EXactMat
Navštivte také: SWMag HerniMag
Uživatelský avatar
maestro
Čestný člen
Příspěvky: 1098
Registrován: čtv bře 30, 2006 18:55
Bydliště: Nejdek / Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od maestro »

jen potvrzuji ze pripojeni modemu pres usb (virtualni wan/lan adapter) dela mnohem casteji problemy nez dve hw sitovky :)
BigAnonym
Nováček
Nováček
Příspěvky: 60
Registrován: stř kvě 17, 2006 19:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BigAnonym »

Díky za odpovědi, podívám se na to. Vtipné je, že když jsem kupoval ten switch, tak jsem přímo říkal, že ho chci použít na sdílení internetu. Ale to samozřejmě obchodě nemohli vědět jak to budu mít zapojené.
BigAnonym
Nováček
Nováček
Příspěvky: 60
Registrován: stř kvě 17, 2006 19:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BigAnonym »

Nejspíš to jenom teď narychlo udělám tak, že připojím modem přes USB. To jsem k tomu dostal, ale ani jsem nevěděl, k čemu mi to je :lol:
Shotgunman
Nováček
Nováček
Příspěvky: 31
Registrován: ned led 08, 2006 10:54

Příspěvek od Shotgunman »

přesně doma mám tuhle situaci: 3 kompy ... jeden znich je přes USB na NETu a sdílí připojení ostatním .. kompy jsou spojený přes switch a vče jede bez problímů .. (naštěstí to net stíhá stále dost rychel aby ping nepřekročil 50 ms :) .. normálně jsem na kompech co jsou ve switchi dali na Xpčkách nastavit sít pro domácnost nebo malou kančelář a tam dali připojení pomocí rozbočovače a na kompu s modemem jsem si přečetl IP a vyplnil ji do obou kompů a fpohodě vše běží ..... mmch switch máme za 300,- :)
BigAnonym
Nováček
Nováček
Příspěvky: 60
Registrován: stř kvě 17, 2006 19:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BigAnonym »

Shotgunman píše:přesně doma mám tuhle situaci: 3 kompy ... jeden znich je přes USB na NETu a sdílí připojení ostatním .. kompy jsou spojený přes switch a vče jede bez problímů .. (naštěstí to net stíhá stále dost rychel aby ping nepřekročil 50 ms :) .. normálně jsem na kompech co jsou ve switchi dali na Xpčkách nastavit sít pro domácnost nebo malou kančelář a tam dali připojení pomocí rozbočovače a na kompu s modemem jsem si přečetl IP a vyplnil ji do obou kompů a fpohodě vše běží ..... mmch switch máme za 300,- :)
Teprve teď na to mám čas, takže to půjdu zkusit udlat přesně takto. Modem jsem zapojil přes USB přímo do PC a dva další kompy přes switch.
BigAnonym
Nováček
Nováček
Příspěvky: 60
Registrován: stř kvě 17, 2006 19:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BigAnonym »

Tak jsem to všechno udělal přesně jako Shotgunman, ale stejně mi to nefunguje. Zvláštní.
Shotgunman
Nováček
Nováček
Příspěvky: 31
Registrován: ned led 08, 2006 10:54

Příspěvek od Shotgunman »

zvlááštní.... mi to tu tak běží non stop
Uživatelský avatar
PCMark
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2081
Registrován: čtv led 05, 2006 22:08
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PCMark »

BigAnonym píše:Tak jsem to všechno udělal přesně jako Shotgunman, ale stejně mi to nefunguje. Zvláštní.
a nastavil jsi na počítači s internetem sdílení připojení k internetu?
a jinak síť funguje mezi všemi PC ?
Hezký den Vám přeje Marek Maťovka
E2140 1600@3120MHz(390x8 1,4V), Gigabyte P35-DS3R, 2x1GB Geil 1000MHz, Gainward 8600GT, Samsung HD501LJ 500GB, Seasonic S12 430W, HP LP2065 - 20" LCD 1600x1200 S-IPS, Razer Diamodback Plasma L.E., Razer EXactMat
Navštivte také: SWMag HerniMag
Uživatelský avatar
maestro
Čestný člen
Příspěvky: 1098
Registrován: čtv bře 30, 2006 18:55
Bydliště: Nejdek / Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od maestro »

BigAnonym píše:Tak jsem to všechno udělal přesně jako Shotgunman, ale stejně mi to nefunguje. Zvláštní.
zkontroluj si nastaveni sdileni internetu na tom hlavnim pc a pak spravne nastaveni ip adres. Zkus jestli se dopingas a taky zkontroluj nastaveni firewallu.
Shotgunman
Nováček
Nováček
Příspěvky: 31
Registrován: ned led 08, 2006 10:54

Příspěvek od Shotgunman »

jj:)
BigAnonym
Nováček
Nováček
Příspěvky: 60
Registrován: stř kvě 17, 2006 19:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BigAnonym »

JJ, tohle jsem všechno kontroloval. Ostatní PC se chovájí jenom jako připojené ke klasické siti, ale internet neběží. Ještě se na to podívám, až budu mít trochu více času
Odpovědět