Stránka 1 z 2

Windows XP a praktická údržba

Napsal: ned pro 17, 2006 10:55
od ladarozan
Následující body jsou stručným návodem, jak udržovat operační systém WindowsXP v kondici. Trvalé připojení k internetu a aktivita obsahu způsobují různé brzdění chodu, proto je třeba průběžně spouštět různé utilitky až už jsou součástí operačního systému nebo je přidružíme z třetí strany. Je vhodné vytvořit složku údržby a shromáždit v ní zástupce těchto pomocníků a pravidelně kontrolovat obsah na disku.

Přehled důležitých kroků kontroly počítače:
--------------------------------------------------
1. kontrola disku - chkdsk c: /f - zajistí kvalitu povrchu disku
2. kontrola paměti - memtest86 - zjistíme snadno, je-li paměť OK.)
3. odstranění přechodných souborů - vyčistění disku - zatrhneme všechny volby
4. kontrola na spyware - Adaware - spouštíme denně aktualizované. Všímáme si, jak nám chodí myš, jak rychle se otevře zápisník.
5. kombinace s druhým podobným programem - Spybot
6. Firewall Windows doplníme ještě dalším programem ochrany přístupu, ideálně se jeví Kerio ve starší volné verzi 2.1.4 , kde ručně uvolňujeme jednotlivé kontakty s Internetem.
7. Redukujeme obsah kodeků na nutnou míru (jen co je třeba na funkci programů, co potřebujeme) - výborný přehled umí utilita Gspot. Stačí ji spustit a vyčkat. Po chvilce po průchodu indikátorů je k dispozici seznam aktivních i neaktivních kodeků v systému. Čistá instalace XP obsahuje 25 kodeků, typická instalace okolo 38 a "záplacaný" systém může překvapit až 120 a více kodeky.
8. Neinstalujeme nikdy více programů najednou ale jen jeden a posoudíme chování systému i po restartu a pokud je chod zhoršený, program raději vyloučíme.
9. Máme-li vzornou instalaci, provedeme zálohu registru na horší časy. Utilita ERUNT jednoduše ukládá registr do zvoleného místa a kdykoli později lze snadno registr obnovit. Tento nástroj je výrazně účinnější než Obnova systému v systémových nástrojích.
10. Registr časem bobtná a proto je třeba jej několika nástroji ošetřovat. Jednoduchý nástroj představuje EasyCleaner, je volný (free) s nastavitelnou češtinou a jednoduchými tlačítky užitečných funkcí. Opět je vhodná kombinace s dalším čističem např. RegistryBooster (shareware)
11. Monitorujeme aktivity utilitou HiJackThis, která umožňuje nekompromisně vymazat různé kontakty táhnoucí se na Internet. Např. některé programy nahlašují autorům své spuštění.
12. Výhýbáme se toolbarům, jsou to pěkné brzdiče. Často je obsahují instalátory, proto raději zvolíme postup volitelný (uživatelský) místo přímého.
13. Pomocí Ctrl+Alt+Delete otevřeme okno Správce souborů a získáme přehled bežících služeb. Podrobnější přehled nabízí Proces Explorer.
14. Sleduje rozběh Windows, měl by být do jedné minuty, do úplného ustálení. Typickým znakem dobrého startu Windows je nástup znělky při viditelné ploše. Nachvilku můžeme při startu vidět bílý proužek, dále modrý "had"projede 8x, nastoupí modrá obrazovka přihlášení, pokud ji zvolíme v Účtech. Jak probíhá start, můžeme zviditelnit utilitou od MS, která je ke stažení na stránkách Microsoftu. Jmenuje se Bootvis a kromě grafického přehledu umožňuje druhým krokem provést optimalizaci registru a vylepšit rozběh.
15. Na síti dbáme na to, aby existovaly sdílené složky a uživatelé používali plná hesla.
16. Pokud jsme právě změnili hardware - nová karta, dvě karty apod. a chod se zhoršil nebo dokonce systém nestartuje, je třeba změny vrátit zpět.
17. Vyhneme se spouštění aplikací automaticky startem a raději je voláme až při potřebě. Monitorovací panel Startup ukáže rychle, co máme ve startovacích místech za obsah.
18. Pokud jsou dále potíže, je tu utilita obsažená ve Windows - msconfig. Ta obsahuje přehledné tabulky všeho, co ovlivňuje přímo chod PC a můžeme provádět analýzu a hledání toho zla, co nám vadí v PC.
19. Při přetrvávajích potížích přepneme při startu systému klávesou F8 na nouzový režim a zde posoudíme rozběh bez vlivu instalovaných programů a s minimem ovladačů. Pokud je to dobré, máme vadu v softwaru počítače.Pokud je i zde rozběh špatný, je poškozen systém a čeká nás prakticky nová čistá instalace. Lze se ještě pokusit o částečný návrat k původnímu uspořádání "druhou" opravou R pomocí instalátoru s CD WindowsXP. Po této opravě se musí opět instalovat ServisPack2 a další přídavky.
20. Pokud předchozí body nepomohly, zbývá už je čistá instalace.

//edit Mark: označeno jako důležité

Re: Windows XP a praktická údržba

Napsal: ned pro 17, 2006 12:19
od Pockmat
Pekny navod. Urcite neco vyzkousim ... ;)

Napsal: ned pro 17, 2006 12:54
od Fox
Ja znam jediny zpusob jak opravit Wokna :D

FORMAT :mrgreen:

Napsal: ned pro 17, 2006 17:13
od Pockmat
Taky to je samozrejme alternativa. Ale komu se pak chce instalovat ty veci, co tam byly puvodne (programy,hry apod.)... !

Napsal: pon pro 18, 2006 09:14
od AjsTi
Hm , osobne pouzivam NSW + O&O a system mam ok. Samozrejme ochrana , vratane FW je.

Napsal: pon pro 18, 2006 12:42
od PCMark
ladarozan píše:1. kontrola disku - chkdsk c: /f - zajistí kvalitu povrchu disku
tohle jsem zkoušel a skončilo to dneska reinstalem win :evil:

Napsal: pon pro 18, 2006 12:49
od AjsTi
PCMark píše:
ladarozan píše:1. kontrola disku - chkdsk c: /f - zajistí kvalitu povrchu disku
tohle jsem zkoušel a skončilo to dneska reinstalem win :evil:
Prave preto NSW - trebars ghost. ;)

Napsal: pon pro 18, 2006 14:18
od maestro
chkdsk
pouzivam bezne pri opravach nestartujicich win a obcas pomaha..

Napsal: pon pro 18, 2006 14:29
od PCMark
mě pomohl dostat win do nespustitelného a neopravitelného stavu :(

Napsal: pon pro 18, 2006 18:20
od ladarozan
jasně, pokud to použijete pozdě, tak to může být průšvih, jakmile jde o vadné sektory, dojde ke korekci a mohou zmizet některé kousky OS do složek Found.... proto je třeba častěji a nejjednodušeji v okně disku -

Napsal: pon pro 18, 2006 18:53
od PCMark
nemám žádné vadné sektory, díval jsem se teď do smartu

Napsal: pon pro 18, 2006 18:55
od ladarozan
to jistě, protože chkdsk je uklidí ve spolupráci s diskem, to jsem pozoroval u sebe. A pak už to bude dobré...

Napsal: pon pro 18, 2006 19:11
od PCMark
to by to ale bylo ve smartu zapsané, smart ti ukáže kolik vadných sektorů bylo přemapováno do záložní části disku

Napsal: pát led 26, 2007 22:49
od N3o21
Fajne, dobry clanek, winy uz zacinaly byt pomaly...
Ale mam dotaz... zjistil sme ze v systemu je asi 100 kodeku (jak se tam dostali, to netusim, instaloval sem jen DivX, XviD, Real Alternative a QuickTime Alternative)

Jak ty kodeky odstranim? a jak poznam ktery smi a nesmim odstranit? Ono je tam spoustu veci nekolikrat, povetsinou same WMV kodeky...

Napsal: sob led 27, 2007 10:16
od PCMark
k tomu návodu bych měl nějakou připomínku k bodu 6 - FW windows bych ničím nedoplňoval, ale rovnou zakázal službu win FW a používal místi něj nějaký pořádný - např. Comodo FW

a místo adaware bych radši spíše doporučil Spyware Terminator

pak asi ještě zkusíme dopsat návod na nastavení služeb, což taky dost pomůže pro rychlejší chod windows

Napsal: sob led 27, 2007 12:05
od N3o21
Mezi nama, Je lepsi mit pred siti Firewall/Router HW, pak je to nejrychlejsi, nezatezuje system...
V dnesni dobe stoji FW/Router kolem 1k a maji vetsinou uz i WiFi.


Ale potreboval bych poradit jak odstranit ty kodeky, a ktere...

Napsal: sob led 27, 2007 13:42
od PCMark
o HW Firewallech se tu bavilo ve více tématech a závěr je jasný, hw fw je dobrý doplňek pro ochranu PC, ale SW FW je stále potřebný

K odstraňování kodeků....

Napsal: pát úno 02, 2007 21:28
od ladarozan
Nejprve se odregistruje a vlastně by to mělo stačit.
regsvr32 /u [jméno souboru kodeku] + Enter
Je to pracné, ale stačí.
Příklad: mám v kompu kodek DivX5 a sice souborem AX pod názvem DivXdec.ax a chci ho vypnout. Z příkazové řádky zadám regsvr32 /u divxdec.ax, vzápětí vyskočí okno s potvrzením.
Poté, pokud nechci už kodek používat, vymažu. Lze použít i odinstalátor, pokud je k dispozici.

Napsal: pát bře 02, 2007 16:52
od Návštěvník
Kdyby někdo chtěl češtinu do RegistryBooster 1.4 tak je TADY

Napsal: pát bře 30, 2007 13:29
od MaSo
Zdravím PCMark fórum, napíšu svůj názor k tomu to návodu...

1. chkdsk /f - zajistí leda houby a ne kvalitu povrchu disku...
2. ano, memtest86 je dobrý nástroj na kontrolu pamětí, ale provádět jej pravidelně je asi blbost, jelikož aby byl výsledek směrodatný, je třeba nechat memtest běžet alespoň přes noc...
3. vyčistění disku je nahouby, daleko lepší je CCleaner...
4. jsem neveděl že to, jak chodí myš a jak rychle se nám otevírá zápísník, je nějaké kritérium svižnosti systému... :-o :D
5. souhlasím, jak s Adaware, tak se SpyBotem
6. kerio nedoporučuji pro začátečníky, protože ti houby ví, co mají povolit či zakázat, hlavně, když naně vyskočí nějaký svchoost... já sám používám prouze xp firewall a problémy nepociťuji, hlavní je nepracovat pod admin účtem...
7. svatá pravda ;)
8. vcelku souhlasím
9. zálohovaní registrů je IMHO blbost, daleko lepší je si vytvořit Ghostí image, celé instalace windows nebo použít Acronis True Image, postačí trial verze...
10. registry cleanerům moc nevěřím...jedině CCleaner..
11. HijackThis je svělý soft, souhlasím
12. smrt toolbarům, správně...
13. ano, to je pravda, ale jak nám to pomůže optimalizovat windows, to nevím
14. nemám čas počítat, jak dlouho mi najíždí windows, tipuju něco pod 40s
15. ano
16. a daný hardware hodit do koše...blbost...:D
17. tohle doporučuji hlavně se Skype, tahle programátorova pomsta, zabírá zbytečně paměť a vytěžuje linku, i když nic nedělá...
18. ano, opravdu tam je, ovšem nevím, co se dá z něho vyanazylovat, postačí zmíněný HijackThis...a analýza logu na http://www.hijackthis.cz
19. oprava instalace je na houby, raději přehrát imagem z Acronisu, či Ghosta
20. viz 19. :)

Hlavně je důležité mít disk rozdělený na dva např. C: - pro systém, a D:- pro ostatní blbosti, dále taky doporučuji nepouživat IE ale nějaký normalní prohlížeč, je už celkem jedno zda FF nebo Operu...

Děkuji za pozornost.... :D
MaSo

PS: Ahoj Marku! :-)