Download | Programy

P6n-SLI Platinum (uživatelská recenze)

Diskuze o základních deskách, nastavení biosu, flashování biosu apod.

Moderátoři: Awast, Moderátoři

Uživatelský avatar
yusukeurameshi
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: pát bře 16, 2007 14:15
Kontaktovat uživatele:

P6n-SLI Platinum (uživatelská recenze)

Příspěvek od yusukeurameshi »

P6N SLI PLATINUM
Obrázek
V této krabici se deska nacházela.
Obrázek

A takhle vypadá ( teda kromě pravého horního rohu, kde jsou použity obyčejné kondenzátory namísto těch nových ( nedaří se mi najít obrázek, kde jsou použity ty obyč)).
hodně velký obrázek http://www.sweclockers.com/imagebank/30fff/baVjyR.jpg
1.Specifikace:§

Výrobce : MSI

CPU

• Socket 775 (Core 2 Quad, Core 2 Duo, P4, P4EE, Pentium D, Pentium XE)
• FSB 1333/1066/800/533MHz.( u CPU s 533Mhz FSB deska nespolupracuje s pamětmi rychlejšími než 533Mhz)

Chipset

• NVIDIA® nForce 650i SLI (C55) Chipset
• NVIDIA® nForce 430i (MCP51) Chipset

Pamět

• dual channel, DDR2 533/667/800
• celková velikost paměti až 8GB

Sloty


• 2x PCI Express x16 ( ve sli jen 2x8, druhý slot pouze na sli)
• 1x PCI Express x1
• 3x 32-bit v2.3 PCI

Úložiště

• 2x PATA (Ultra DMA133/100/66 (až 4 zařízení))
• 4x SATA II
• 1x eSATA (na zadním panelu)
• RAID
- podpora až 4 SATA HDD
- RAID 0, 1, 0+1, 5 nebo JBOD
- podpora až 4 disků v RAID

Zvuk

• Integrovaná osmikanálová zvukovka Realtek® ALC888
- splňuje Azalia 1.0 spec.

LAN
• integrovaná 10/100/1000 síťovka Realtek® RTL8211BL

IEEE1394
• 1x na zadním panelu
• 1x na desce

Vnitřní konektory

- ATX 24-Pin napájecí konektor
- 8-pin ATX 12V power konektor
- CPU / Systemx3 FAN konektor
- 1 x MSI D-Bracket 2 konektor
- CD-in konektor
- Přední panel audio konektor
- Přední panel konektor
- 1 x IEEE1394 konektor
- 2 x USB 2.0 konektor (až 4 další USB porty)
- 1 x Floppy disk drive konektor
- 4 x serial ATA konektors
- 1 x serial port konektor
- SPDIF-out konektor for HDMI
- 2 x ATA133 HD konektors
- konektor na sledování otevření skříně
- tlačítko na vymazání CMOS


Zadní panel

- 1 x Paralelní port
- 1 x PS/2 klávesnice
- 1 x PS/2 myš
- 1 x eSATA port
- 1 x Optický SPDIF / 1 x koaxiální SPDIF out
- 1 x 5 v 1 Audio jack
- 1 x IEEE1394 port
- 4 x USB 2.0 porty
- 1 x RJ45 LAN Jack

Rozměry
• 30.5cm(délka) x 24.5cm(šířka) ATX
• 9 montovacích děr

Specialitky
• MSI Dual CoreCell
• "Pevné" kondenzátory (kromě místa u integrované zvukovky (prý kvůli lepší kvalitě zvuku))
• Heat-pipe chlazení chipsetu


2.Výbava
• 1x D-Bracket 2
• 1x přídavný ventilátorek
• 1x IEEE 1394 Bracket
• 4x SATA datový kabel
• 1x kulatý FDD kabel
• 1x kulatý ATA kabel
• 1x eSATA kabel
• 2x redukce molex > SATA
• SLI propojka
• manuál
• cd s ovladači a MSI utilitami
• záslepka k zadnímu panelu

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Příslušenství je více než dostatečné, lehce podivná je přítomnoust pouze jednoho ATA kabelu, vzhledem k tomu že nadesce jsou přítomny 2 ATA porty, ale je pravda že v dnešní době, kdy se přechází na SATA není moc lidí kteří si nově koupí víc než dvě zařízení s ATA rozhraním, a ti kteří již mají 3 či 4 takováto zařízení (což je i můj případ), většinou mají dodatečný kabel již doma. Někoho možná zamrzí nepřítomnost plných verzí komerčního softwaru, ale vzhledem k aktuální ceně desky to nelze brát jako mínus.

Zastavím se u D-bracketu. Mimo dvou usb portů obsahuje 4 led diody, které při startu počítače signalizují postupně průběh nabíhání a testů hw, a pomohou v případě problému snáze najít viníka.

3. Vzhled a Layout

Layout je podle mě celkem povedený, kolem procesoru je dost místa i na rozměrnější chladič, nic si výslovně nepřekáží, snad jen v menší skříni by mohl být problém k přístupu k FDD konektoru - budou vadit kabely od ATA zařízení, problémem přístupu v menší skříni by taky mohli trpět SATA konektory a konektory pro připojení předního panelu (Power,Reset,CPU led, HDD led, PC speaker) Potěší dotatek místa mezi dvěma PCI-Ex16, takže by neměly být problémem 2 grafické karty ve sli s rozměrnějšími chladiči. Dále je příjemné použití tlačítka na vymazání CMOS, jelikož tato deska je jak dělaná na přetaktování, které se občasné potřebě vzmazat CMOS nevyhne. Co by někomu mohlo vadit je jen 8 USB portů (4 na zadním panelu + 4 na desce).

Vzhledově sa mi deska líbí, černá barva PCB je pěkná obzvlášť v kombinaci s méně barevně výraznými PCI konektory aRAM sloty, rozmístěním součástek navozuje dojem že je všude spousta místa, což působí příjemným dojmem. Fajn jsou i nové "pevné" kondenzátory, které u lepších desek nahrazují ty staré s kapalným dielektrikem ( deska je osazena výhradně novými kondenzátory vyjma místa u integrovaného zvukového kodeku, kde je použit starý typ, MSI to vysvětluje lepší kvlaitou zvuku)

O vzhledu a rozmístění součástek si můžete sami udělat obrázek z uvedených obrázků.

Obrázek
Zadní panel.

Obrázek
Místa kolem procesoru je opravdu dost.

Obrázek
SLI přepínač (chcete li použít SLI přepínač se zapojí obráceně).

Obrázek
SATA porty a tlačitko pro vymazáni CMOS.

Obrázek
Chlazení chipsetu.

Obrázek
DDR2 sloty a 2 PATA konektory.

Obrázek
Vypadá prostorně, že?


4. BIOS

Bios je použit od společnosti American Megatrends Inc. (AMI).

Obrázek

V možnostech na levé polovině se nastavují standartní věci.

Standart CMOS Features - zde se nastavuje datum a čas a další základní možnosti
Advanced Bios Features - zde je možnost nastavit pořadí bootování, možnosti CPU a chipsetu
Integrated Peripherials - zde se nastavují možnosti desky - USB, IDE, SATA, Audio, LAN, ...
Power Management Setup - Nastavení týkající se napájení periferií a způsobů probuzení PC
PNP/PCI Configurations - Nastavování IRQ
HW Monitor - slouží k monitorování teplot, otáček ventilátorů a hodnot na jednotlivých napájecích větvích

Na pravé polovině je jen jediná nestandartní položka a tou je Cell Menu. Toto menu se týká přetaktování a je celkembohaté na možnosti, takže si ho popíšeme poněkud podrobněji.

Obrázek

D.O.T. Control je funkce pro automatické dynamické přetaktování. Automatické proto, že jen nastavíte úroveň

přetaktování a funkce nastaví vše ostatní sama a dynamické proto, že deska by měla v případě nečinnosti systém
"podtaktovat" a dotaktovat či přetaktovat v případě že je výkon potřeba.
Možnosti jsou - Disabled - Vypnuto
Private - 1. úroveň, úroveň přetaktování 1%
Sergeant - 2. úroveň, 3%
Captain - 3. úroveň, 5%
Colonel - 4. úroveň, 7%
General - 5. úroveň, 10%
Commander - 6. úroveň, 15%

Z možností je vidět, že tato schopnost bude pro většinu čtenářů nepoužitelná, ale některým méňe znalým uživatelům by přeci jen mohla přijít vhod, obzvláště využije-li se v kombinaci s DualCore Center, což je MSI utilita, která mimo jiné umožňuje přetaktování přímo z Windows.
Intel EIST - sám pořádně nevím co to je, jen že při přetaktování má být na disable

System clock mode - Auto - nastaví FSB CPU a RAM automaticky podle procesoru a pamětí
- Linked - nastavujete FSB CPU a děličku RAM
- Manual - umožňuje nastavim FSB CPU a RAM nezávisle, což se hodí máme-li paměti, které nám větší přetaktování nedovolí a procesor který jde naopak přetaktovat dobře FSB Clock - nastavení FSB - 400Mhz - 2000Mhz (100-500) (po 1 Mhz)
Memory Clock - nastavení taktu RAM - 400Mhz - 1400Mhz (po 1 Mhz)
Adjust CPU Ratio - nastavení násobiče, tato možnost funguje jen u procesorů s odemčeným násobičem
Adjust PCI-E Frequency - nastavení frekvence PCI-E sběrnice - 100Mhz - 200Mhz (po 1 Mhz)

CPU Voltage - nastavení napájecího napětí procesoru - Auto, +0.125V až +0.3875V ve 0.0125V přírůstcích
Memory Voltage - totéž ale u pamětí - Auto, 1.80V až 2.80 ve 0.05V přírůstcích
NB Voltage - totéž u severního můstku - 1.25V až 1.50V ve .05V přírůstcích
SB voltage - totéž u jižního můstku - 1.50V, 1.60V, 1.65V, 1.70V
FSB VTT Voltage - tohle nevím co znamená, nějaké napětí ale jaké - 0 - 20%

Advance DRAM Configuration - pokročilé nastavení pamětí - Auto nebo viz níže

Obrázek

Shrnutí - Bios poskytuje dostatek možností k přetaktování , zamrzí jen nemožnost nastavit napájecí napětí nižší než je defaultní, naopak potěší možnost taktuvat CPU a peměti nezávisle a hodně možností u nastavení pamětí .

5. Taktování

bude doplněno


6. Shrnutí

+ 2x PATA
+ "pevné" kondenzátory
+ chlazení chipsetu
+ SLI
+ taktování FSB a RAM nezávisle

- nemožnost crossfire ( snad ati něco vymyslí)
- žádný další - mě nenapadá

Pokud uvažujete o SLI a nechce se vám utrácet horentní sumy za desky s čispetem nForce 680i (jako já) , když stejně většinu jejich vychytávek nepotřebujete (jako já), nebo chcete li taktovat ale nehodláte jít do extrémů (jako já), či snad potřebujete zapojit 3-4 ATA zařízení (jako já), vyplatí se o této desce uvažovat ( případně o levnější verzi u nás známe jako P6N-SLI FI (2 961,-))

Cena s DPH: 3 877,- Kč (CzC)

7. Praxe

bude doplněno



obrázky a některé informace jsou použity z http://www.hardwarezone.com , http://www.sweclockers.com

P.S. pokud by jste chtěli nějaké další informace, napište sem dotaz, rád odpovím
P.P.S. omluvte případné pravopisné chyby.
CPU:C2D 6420(2,13GHz 4MB >3,00Ghz), RAM: ADATA 2x1GB DDR2 800Mhz CL5, MB: P6N-SLI PLATINUM (nFORCE 650i), GK: ATI Radeon HD 2900XT, CPUFAN: Zalman CNPS9500 AT, PSU:Thermaltake ToughPower W0103RE 600W, HDD:4 různě velké disky různých značek (120GB,160GB,320GB,500GB), CASE: EuroCase ML8023
Anonymous2
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2203
Registrován: sob úno 09, 2008 19:23

Re: P6n-SLI Platinum (uživatelská recenze)

Příspěvek od Anonymous2 »

Čau

mám tuhle desku a mám potíž s pamětima. Když obsadím všechny 4 sloty tak systém 64 bit nenajede vubec a 32bit se rozjede(nastavoval jsem manualně hodnoty,ale moc to nepomohlo)po spuštění náročnější aplikace to zase spadlo. mam updatovanej bios na verzy 1.4 a pořád problém trvá. Pokud máš nějakou radu budu vděčnej- Když tak mi napiš na mail M.S.I@seznam.cz.

Díky

Patrik
Anonymous2
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2203
Registrován: sob úno 09, 2008 19:23

Re: P6n-SLI Platinum (uživatelská recenze)

Příspěvek od Anonymous2 »

čau , prosim vás , tuto desku mám nemohli byste sem hodit drivery ? ja jsem je ztratil ....... Děkuji
Odpovědět