Download | Programy

Jako distribuci doporučíte

Instalace, nastavení a správa systémů Linux

Moderátoři: Zdenek, Pockmat, ladarozan, Moderátoři

Bard
Nováček
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: úte kvě 01, 2007 20:06
Kontaktovat uživatele:

Jako distribuci doporučíte

Příspěvek od Bard »

Já zatím zkoušel Mandrivu 2007 a příjde mi nějaká divná, nevím jestli jsem instaloval špatné balíčky, ale i po 2x reinstalaci se mi např. nepodařilo rozjet Mplayer (v grafice) a i u spousty jiných programů to hlásilo chybějící ty či ony balíčky.

které distribuce tedy máte vyinstalené a které po zkušenostech doporučujete.

já přemýšlel že zkusím openSuSe, nebo Ubuntu??
Bard Uzdroje - moje osobní stránky
Uživatelský avatar
StenCZ
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 383
Registrován: čtv led 04, 2007 22:34
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od StenCZ »

ja jsem mel vzdycky celkem dobre zkusenosti s UBUNTU
Ramirez
Nováček
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: čtv kvě 10, 2007 09:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Ubuntu

Příspěvek od Ramirez »

Tiež odporúčam Ubuntu. Ja som s ním zatiaľ nemal žiadny podobný problém. Rozbehal som ho pod VMWare pod Windowsami do hodiny.

Ďalší argument za Ubuntu oproti openSuSe by bol pre mňa nižší počet užívateľov openSuSe, aspoň to tak vyzerá podľa google trends. Ja mám takú skúsenosť, že čím je viac užívateľov, tým sa v systéme lepšie pracuje (minimálne sa ľahšie riešia problémy) - preto som Windowsák.
Bard
Nováček
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: úte kvě 01, 2007 20:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Ubuntu

Příspěvek od Bard »

Ramirez píše:Ďalší argument za Ubuntu oproti openSuSe by bol pre mňa nižší počet užívateľov openSuSe, aspoň to tak vyzerá podľa google trends. Ja mám takú skúsenosť, že čím je viac užívateľov, tým sa v systéme lepšie pracuje (minimálne sa ľahšie riešia problémy) - preto som Windowsák.
aha, a já měl za to, že openSuSe má uživatelů hodně...
ten Google Trends mě přivedl k testu a přidal jsem tam i Fedoru a onu Mandrivu a Ubuntu zvítězilo, drtivě. viz ZDE
To přitom myslím, že Ubuntu je poměrně nová distribuce.

No já do budoucna si chci Linux hodit jako druhý systém přímo na HDD, teď tam mám Mandrivu 07, ale skoro v ní nedělám.

Někdo Ubuntu jako druhý OS na HDD nemáte? Nejsou tam problémy se zavaděčem a spouštěním Windows z jiného oddlílu HDD?

A co Ubuntu a instalace např. Mplayeru v GUI, bez problémů nebo taky chce dodatečné knihovny? Až najdu více času asi to zkusím také rozjet v onom WMplayeru
Bard Uzdroje - moje osobní stránky
Uživatelský avatar
StenCZ
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 383
Registrován: čtv led 04, 2007 22:34
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od StenCZ »

ted uz linux nepouzivam, ale kdyz jsem ho testoval tak se xp a ubuntu vzajemne nijak nemlatily, zavadec fungoval vyborne
DjKukuc
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 102
Registrován: stř kvě 02, 2007 14:39
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re

Příspěvek od DjKukuc »

nechal jsem si kdysi zaslat Kubuntu 32 + 64 Bit a paráda :-)
Už jdem zkoušel plno distribucí ale Ubuntu se mě zdá taktéž snadný, žádná otravná instalace,prostě jen vybereš kam, tvuj jazyk, jmeno a heslo pro roota a jedeš.za 10 minut jemáš v kompu.
AMD Athlon 64 7750 2.7GHz + AC Freezer 64 rev.2 - 4GB DDR2 1066MHz A-DATA EE,Gigabyte MA74-GM - WD3200AAJS 320GB - Samsung Spinpoint F3 500GB - ASUS EAH5770/DI2/512MB DDR5 - Seasonic 400W T3,Genius HomeTheater 5050

Po dvou letech opět pořádná mašinka :-)
Ramirez
Nováček
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: čtv kvě 10, 2007 09:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ubuntu

Příspěvek od Ramirez »

Bard píše:aha, a já měl za to, že openSuSe má uživatelů hodně...
ten Google Trends mě přivedl k testu a přidal jsem tam i Fedoru a onu Mandrivu a Ubuntu zvítězilo, drtivě. viz ZDE
To přitom myslím, že Ubuntu je poměrně nová distribuce.
Určite to Google Trends nie je úplne objektívne, ale dátum vydania Ubuntu (október 2004) v tom grafe celkom sedí, takže ja tomu asi verím.
Bard píše:A co Ubuntu a instalace např. Mplayeru v GUI, bez problémů nebo taky chce dodatečné knihovny?
Nemal som žiadny problém, je to otázka 5 minút, kým sa to samo stiahne a nainštaluje.
Bard píše:Až najdu více času asi to zkusím také rozjet v onom WMplayeru
Ak používate Linux len príležitostne, ako ja, tak to odporúčam. Je to skoro rovnako rýchle, ako bez emulátora a netreba toľko reštartovať PC. Inštalácia trvá snáď kratšie ako normálnym spôsobom.
Uživatelský avatar
lunix.cz
Nováček
Nováček
Příspěvky: 21
Registrován: úte dub 24, 2007 19:42
Bydliště: PC
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lunix.cz »

Ubuntu každopádně. Ze všech distribucí se mi osvědčilo nejlépe.
Uživatelský avatar
jurda
Nováček
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: úte úno 20, 2007 21:52
Bydliště: Hlučín

Příspěvek od jurda »

Ja bych doporučil spíše SAM-LINUX vychází z mandrivy a obsahuje plnou podporu multimédii.Instalace je velmi jednoducha a prostredi take.Jako začatečnika me tato distribuce velice zaujala svou jednoduchosti .ze vsech distribuci co jsem zkousel (ubuntu xubuntu fedoru a suse) bylo s touto distribuci nejmene prace.

recenze : http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1444
The lama
Nováček
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: stř dub 04, 2007 13:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The lama »

Ubuntu je jeste lepsi nez hip-hop :cool:
Uživatelský avatar
Zdenek
Čestný člen
Příspěvky: 205
Registrován: stř zář 20, 2006 19:33
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek »

I ja chvalim Ubuntu, zvlast pak predelavku Ubuntu Ultimate.
Zdenek
krishke
Nováček
Nováček
Příspěvky: 83
Registrován: čtv čer 07, 2007 14:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od krishke »

yes, i can recommend u ubuntu 2
Obrázek
Uživatelský avatar
renox
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 492
Registrován: pon črc 16, 2007 13:24
Bydliště: Praha

Příspěvek od renox »

Fedora taky stoji za vyzkouseni.
Pentium Dual Core 2,00 GHz | ARCTIC Freezer 7 PRO | 2x 2048 MB OCZ 1150 DDR2 | GAINWARD BLISS 8800GT Golden Sample | Seagate 160 GB SATA II + WD Caviar Black 500GB SATA II | DVD RAM ASUS DRW-1814BLT | GIGABYTE P35-DS3R | REPRO GENIUS Home Theater SW-5.1 | CoolerMaster Mystique 632 + Fortron 500W
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Příspěvek od zener »

Pokud je uzivatel zacatecnik a chces si Linux jen tak "otukat", je Ubuntu naprosto idealni ;) Nejen svoji - relativne - snadnou instalaci, ale i velikou podobnosti s Windows. Coz pri prechodu muze byt nesmirne plus.

Avsak jako nejpodstatnejsi klad vidim v - nebojim se rict - dokonale "podpore" k Ubuntu. Skvela wiki - http://wiki.ubuntu.cz/ , forum s mnoha thready, kde se resil snad uz kazdy problem - http://forum.ubuntu.cz/. A i kdyby to bylo malo, v anglicke wiki nechybi snad vubec nic - http://wiki.ubuntu.com/.

Dalsim pozitivem muze byt zaslani instalacniho CD (Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu, 32b i 64b) zcela ZDARMA! Originalni lisovane CD (muzete si jich nechat poslat treba 10) Vam dojde na zadanou postovni adresu do par tydnu od objednani bez jakychkoliv poplatku! A jeste k tomu dostanete samolepky :D

Co si budeme povidat, mnoho lidi jde na Linux kvuli pastve pro oci - XGL, Beryl, Compiz. V zakladni instalaci soucasneho Ubuntu je nativne zavedena tato funkce, staci ji jen zapnout.

Jinak na oddilu s windows funguje skvele. Nikdy se mi nestalo, ze by GRUB partition s windows nenasel, zadne nastavovani, vse automat. Dokonale :cool:
Runn3r.cze
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 133
Registrován: pát lis 17, 2006 14:21
Bydliště: Mostkovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Runn3r.cze »

taky bych doporucil ubuntu (ja osbne pouzivam kubntu, protoze mam radsi KDE)... navic maj tyto systemu vyhodu v tom ze instalacni cd je zaroven live, takze si system muzes vyzkouset a kdyz se ti bude libit, tak ho teprv potom muzes nainstalovat...
ale zkousel jsem i mandrivu a mne fungovala v pohode...
jinak suse jsem jeste nezkousel, ale rekl bych, ze je taky dost jednoduchy pro zacatecniky...
Obrázek
Uživatelský avatar
mozek007
Čestný člen
Příspěvky: 231
Registrován: úte srp 29, 2006 20:03
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mozek007 »

Pokud nemáš obvyklý HW, tak ti asi nezbyde nic jiného, než postupně vyzkoušet všechny distribuce. U mně na notebooku jsem postupně vyzkoušel (během roku) Ubuntu, Fedoru Core 6, Fedoru 7, Debian, Kubuntu.. Na jedný mi nejde probouzení, na druhém se zvuk prostě nerozběhá, třetí občas padá, další buguje, atd atd. Prostě vyzkoušej a ta který se ti bude líbit (logo při startování) a ta který ti bude podporovat HW ti zůstane.
modder
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 151
Registrován: pát bře 23, 2007 21:01
Bydliště: Presne mezi Klavesnici a Zidli
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od modder »

Ubuntu ,a pak OpenSuse 10.2 .... jinak se mi zda ze KDE je zbytecne narocny Gnome je perfektni :))))
Uživatelský avatar
Xeelee
Nováček
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: sob úno 10, 2007 19:40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Xeelee »

Fedora, Open SUSE, Mandriva...
Vsechno to jsou user friendly distribuce ale ja osobne doporucuji Ubuntu kvuli obrovske komunitni podpore na ubuntu.cz.
Pouzivam Kubuntu.
http://www.qip-info.tk
Web věnovaný vynikajícímu alternativnímu ICQ klientovi.
Bob-an
Nováček
Nováček
Příspěvky: 83
Registrován: sob zář 23, 2006 16:11

Příspěvek od Bob-an »

no.. ja skousel kubuntu a: 1. i po ceske instalaci to na me mluvilo anglicky
2. nepodarilo se mi rozjet muj usb modem (jako nasel jsem navod ale ten potreboval pripojeni k netu....... jak se mam pripojit k netu kdyz ho potrebuju nainstalovat? :D )
tzn.... chystam se vyskouset mandrivu nebo open suse a doufam ze si s tim modemem poradi nak samy ......
Toshiba Satellite A200-1S9 pentium dualcore 1,6GHz, Radeon HD2600, 1GB Ram, 160GB HDD, legalni vista 32 bit :-D
Bard
Nováček
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: úte kvě 01, 2007 20:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bard »

Bob-an píše:no.. ja skousel kubuntu a: 1. i po ceske instalaci to na me mluvilo anglicky
2. nepodarilo se mi rozjet muj usb modem (jako nasel jsem navod ale ten potreboval pripojeni k netu....... jak se mam pripojit k netu kdyz ho potrebuju nainstalovat? :D )
tzn.... chystam se vyskouset mandrivu nebo open suse a doufam ze si s tim modemem poradi nak samy ......
no mě osobně angličtině zase tak nevadí a většina distribucí co jsem zkoušel i když byla česky měla některé části anglicky, hold ne vždy je vše přeloženo ;)

jinak např. Mandriva 2007 si neuměla najít moji tiskárnu přes USB hub, ale naopak open Suse 10.2 distr. tiskárnu i přes hub našla...
Bard Uzdroje - moje osobní stránky
Odpovědět