Download | Programy

FAQ: Přetaktování

Procesory AMD, Intel, VIA a další, přetaktování a řešení jejich problémů

Moderátoři: PCMark, Awast, Moderátoři

Uživatelský avatar
PCMark
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2081
Registrován: čtv led 05, 2006 22:08
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

FAQ: Přetaktování

Příspěvek od PCMark »

Předtím než se zeptáte na problém s přetaktováním si prosím přečtěte tenhle článek.

Přetaktování je změna frekvence, nějakého čipu nebo paměti. Přetaktování je možné proto, protože vyrobené čipy mají výkonnostní rezervu. Některé větší a některé menší, proto je při výběru důležitý správný výběr komponent.

Kdy se mohu pustit do přetaktování ?
Chlazení - musím mít dobré chlazení, jinak riskuji zničení komponent – pokud je teplota při maximální zátěži vyšší než 60°C, tak přetaktování nedoporučuji. Maximální zatížení procesoru lze dosáhnout díky Tortute testu v programu Prime95, tímto programem se testuje i stabilita po přetaktování. Teplota procesoru se dá zjistit např. v programu SpeedFan.
Vhodné komponenty – je třeba vhodná základní deska (viz níže), je třeba také počítat se zvýšenou spotřebou a tak je třeba mít rezervu ve výkonu zdroje.

Pokud nevíte jakou desku a procesor máte v PC, použijete program CPU-Z.

Klady a zápory přetaktování
zápory přetaktování:

• vyšší spotřeba sestavy
• přetaktované komponenty se více zahřívají
• snížení životnosti přetaktovaných komponent
klady přetaktování:
• vyšší výkon
• ušetřené peníze
• dobrý pocit
Důležité komponenty z hlediska přetaktování jsou:

Základní deska – bez kvalitní základní desky přetaktování opravdu možné nebude. Kvalitní základní desky vyrábí např. výrobci DFI, Epox a Asus - ale ani kvalitní výrobce vám nemůže vždy zaručit kvalitní podmínky pro přetaktování, vždy záleží na konkrétním modelu a proto, pokud si nejste jistí, tak vám rádi poradíme.

Vhodná základní deska pro přetaktování by měla umět:
• měnit FSB po 1MHz
• dost možností nastavení poměru FSB / RAM
• změna napětí na CPU, po malých krocích (Vcore)
• změna napětí pamětí (Vdimm)
• změna napětí na chipsetu
• (AGP) / PCI lock
• změna násobiče procesoru

Procesor – pokud srovnáte dva procesory se stejným jádrem, tak lepší na přetaktování bude ten s nižší nominální frekvencí, protože obvykle jdou oba přetaktovat na stejnou frekvenci, ale ten s nižší je levnější a povede se vám tak procesor přetaktovat o více procent.

Paměti – někdy se stává že se paměti stávají brzdou při přetaktování, u nových počítačů to už ale tak docela neplatí. Paměti na deskách se s. 754, 939 a AM2 mohou běžet asynchronně s FSB bez velké ztráty výkonu. I tak je ale lepší kupovat paměti od kvalitních výrobců, protože se tím můžete vyhnout mnoha problémům se stabilitou.

Zdroj – tato součást počítače, je často dosti podceňována a přitom její výběr může znamenat pro počítač život nebo smrt. Při špatném výběru zdroje si říkáte o nestabilitu počítače a dokonce máte zvýšené riziko jeho zničení. Už se mnohokrát stalo, že nekvalitní zdroj shořel a zničil při tom i ostatní komponenty, jako třeba i HDD, kde jsou často uložena důležitá data ! Nejlepší zdroje na českém trhu budou asi zdroje Seasonic a pak Enermax a Tagan. Kvalitní zdroje s dobrým poměrem cena / výkon jsou zdroje Forton. Určitě se vyhněte zdrojům jako Eurocase, KME, LC a Chill.
Pokud nevíte jakou bude mít vaše budoucí sestava spotřebu, můžete to orientačně zjistit zde:
http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp

S výběrem komponent Vám rádi poradíme v naší nákupní poradně.

Přetaktování procesoru:

Frekvence procesoru se skládá z FSB vynásobené násobičem. FSB můžeme měnit pokud to podporuje základní deska. Násobič (multipler) můžeme měnit pokud to podporuje základní deska i procesor. Vše potřebné pro přetaktování se nastavuje v biosu. Pokud se stane, že počítač po nějaké změně v biosu už nenaběhne, tak použijte zkratovací jumper na základní desce, čímž se zapomene nastavení biosu, popř. stačí na chvíli vytáhnout baterii ze základní desky (pro jistotu předtím odpojte napájecí kabel ze zdroje).
Výkon sestavy u s. A a 478 je dost závislý na hodnotě FSB, takže snažíme dostat na co nejvyšší hodnotu FSB, obvykle nás v tom budou limitovat paměti. U socketu 754, 939 a AM2 je důležitá především výsledná frekvence procesoru. Pokud máme odemknutý násobič můžeme ho měnit podle potřeby. FSB měňte po malých krocích a vždy otestujte stabilitu v Prime95, pokud program ukáže chybu při testu máme dvě možnosti, buď snížíme FSB na stabilní frekvenci a nebo zkusíme zvednout napětí na CPU, případně na pamětech a chipsetu.
Pozor ! Nikdy napětí nezvyšujte pokud nemáte dobře vyřešené chlazení PC. Napětí zvyšujte vždy opatrně po malých krocích a max. o 10%, radši méně. Vysoké zvýšená napětí může zničit procesor. Pokud má deska AGP / PCI lock nemusíte se starat o frekvenci AGP a PCI. Frekvence AGP a PCI slotu se u desek bez AGP / PCI lock odvíjí od hodnoty FSB a děličky.
Dělička je poměr mezi FSB a frekvencemi PCI a AGP sběrnic - např. při poměru 1/4 je FSB 133 a frekvence PCI/AGP = 33/66 (defaultní hodnoty). Při zvýšení FSB se zvyšují i frekvence PCI/AGP do té doby, než naskočí další dělící poměr (1/5). Pozor tedy na FSB těsně pod dělícím poměrem.
Až budete s výsledkem přetaktování spokojeni, nezapomeňte celý systém pořadně otestovat několik hodin v Prime95 a paměti v MemTestu86.

Pokud v tomto článku článku naleznete nějaké nesrovnalosti budu rád pokud je zde napíšete.
Hezký den Vám přeje Marek Maťovka
E2140 1600@3120MHz(390x8 1,4V), Gigabyte P35-DS3R, 2x1GB Geil 1000MHz, Gainward 8600GT, Samsung HD501LJ 500GB, Seasonic S12 430W, HP LP2065 - 20" LCD 1600x1200 S-IPS, Razer Diamodback Plasma L.E., Razer EXactMat
Navštivte také: SWMag HerniMag
Odpovědět