Download | Programy

DFI s.939 NF3 Ultra-DAGF

Diskuze o základních deskách, nastavení biosu, flashování biosu apod.

Moderátoři: Awast, Moderátoři

Uživatelský avatar
eXp10it
Čestný člen
Příspěvky: 257
Registrován: pát srp 04, 2006 10:41
Bydliště: Ostrava --> Hultschin --> Brno
Kontaktovat uživatele:

DFI s.939 NF3 Ultra-DAGF

Příspěvek od eXp10it »

Obrázek

:idea: Protože se jedná o relativně novou desku pro už téměř mrtvou platformu s939 a na netu toho o ní moc uvedeného není a už ani nebude, přikládám tady na fórum jednoduché uživatelské hodnocení .

Potřeboval jsem rychlý upgrade mého kompu, ale byl jsem omezený rozpočtem a tak jsem dopředu zavrhl upgrade grafické karty a zdroje. Čili jsem hledal desku s AGP, kterou utáhne 300W fortron. Pohled padl právě na tuto desku DFI s.939 NF3 Ultra-DAGF, která je levnější variantou DFI s.939 LP UT NF3 Ultra-D. Věc se má tak že deska Ultra-D byla opravdu problémový kousek na který si stěžovala spousta lidí částečně také proto, že samotné DFI pro ní již nevydává nové BIOSy a poslední update byl opravdový paskvil.

Naproti tomu popisovaná deska je osazena úplně stejně jako tento problémový kousek, ale BIOS má podstatně novější a chybí ji prakticky jen pestrobarevné UV reaktivní sloty. Podle jiných fór desce chybí oproti "ostré" verzi jen nějaká ta dělička pamětí a příslušenství...nic co bych postrádal a cena je taky příjemná.

Desku jsem ani nezapl a už jsem jí vyměnil její aktivní chladič CHIPSETU za levný, ale účinný pasiv PRIMECOOLER. Výměnu zvládne i malé dítě a pasiv nevadí ani chladiči grafické karty který je v mém případě v tomto ohledu opravdu nepříjemně velký.

Desku jsem osadil tímto levným harampádím:

AMD Athlon 64 3000+ s.939
AC freezer 64pro
2× 512MB Kingston HyperX DDR 400 - KHX3200AK2/1G
Sapphire ATI radeon 9600
SAMSUNG PATA 200GB 7200rpm.
2× DVD +/-RW - NEC/TOSHIBA

myslel jsem, že kámenem úrazu bude starší zdroj FORTRON 300W (i když podle specifikací má vyšší zatížitelnost než kdejaký 400W EC/redstar sh*t). Desku jsem pro jistotu nakopl poprvé "ve vzduchu" (deska je vybavena mikrospínači přímo na desce a tak nemusíte šroubovakem skratovat piny) jen tak položenou na papírové krabici a napojenou se všemi komponenty na starý zdroj. Rozjezd OK, potom letmý overclock na 250MHz (+vypnutí Cool and quiet a nastavení děličky) - boot a 1h memtest - vše OK a max. spokojenost.
Bohužel při pokusech o větší overclock docházelo už k náhodným restartům vyjímečně pak k totálnímu vytuhnutí. Po proměření zdroje jsem zjistil že 12V i 5V větve jsou při prudké zátěži procesoru opravdu nepříjemně mimo.
Koupil jsem relativně levný zdroj FORTRON bluestorm 400W, který posunul maximální frekvenci CPU na 2,7GHz. Procesor prakticky ani nerozehřeje zmíněný chladič (AC freezer 64pro) na 35°C, pasivně chlazený chipset má max 45°C.

Závěr:
- Deska je perfektně stabilní, součástky na ní jsou ukázkově a čistě osazeny, líbí se mi její layout (ATX 20pin konektor + 12V P4 jsou příjemně u sebe a nezvykle v pravém horním rohu). Do case se chytá na 10 místech :twisted:
- ohrádka socketu i zadní výztuha pro chladič nebrání osazení těch největších vzduchových monster a Freezra drží jako by se nechumelilo a všude je spousta místa (ideálnímu nasměrování ventilátoru však brání velikost mé grafické karty což ale nelze přičíst na vrub desky)
- Na to že se jedná o základní sérii DFI nabízí deska prakticky všechny možné overclockerské fičurky (děličky, sryté možnosti nastavení AGP, HT, násobiče + ještě na nic co by mi chybělo jsem nepřišel) a napětí můžete ve velkém rozsahu měnit pro CPU, Ram, Chipset, AGP...
- Tuto desku podporuje speedfan (odečítá 4teploty, 3 rychlosti ventilátorů a umožňuje nastavit rychlost ventilátoru v CPU konektoru)
- Deska oficiálně podporuje Athlony 64 X2
- Na defaultních frekvencích nemá problémy s 300W značkovým zdrojem
- Má tlačítka pro reset a power přímo na sobě

+ pokud bude potřeba doplním další info
ISAAC + Fortron blue storm 400W ATX12 2.0, AMD Athlon 64 X2 3800+ @ 2,6GHz (1,35V), DFI s.939 NF3 Ultra-DAGF, Kingston HyperX (HX3200AK2/1G) 2×512 MB DDR 400MHz K2-3-2-6-1 (2,6V) @ 400MHz 2-3-2-5-1 (2,7V), Sapphire ATI Radeon 9600 @ pro, SAMSUNG 200GB PATA 7200rpm + další spotřební harampádí
Odpovědět