Download | Programy

hardware pro Wifi

Zapojení a zabezpečení sítí, bezdrátové sítě a internet, VOIP telefonie

Moderátoři: maestro, Moderátoři

Anonymous2
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2203
Registrován: sob úno 09, 2008 19:23

hardware pro Wifi

Příspěvek od Anonymous2 »

Na střeše rod.domu by byla anténa pro wifi. V obýváku router s wifi - na dom.síť (notebook). Mezi wifi router dole a anténou by měl být nějakej router- nemusí být wifi, že ne? Hlavně aby měl vstup z ext.antény a výstup UTP kablíkem dolu do pokoje, že jo. A stačil by nějakej lacinej, že jo? Napájení by potom na půdě vůbec nemuselo bejt a napájel by se router až ve vobýváku, že jo.Jsou moje úvahy správný?
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Re: hardware pro Wifi

Příspěvek od zener »

Trosku jsem to nepochopil, jak to myslis, ale neco na tom je asi pravda i nepravda...

Ze strechy z anteny se povede kabel do routeru1. Tento router1 je vhodne umistit na pudu nebo nekam nedaleko od anteny. Je tu totiz problem s utlumem signalu. Cim bude kabel kratsi, tim lepsi. Tento router1 na strese bude prevadet wifi signal od providera na klasicky ethernet. Tzn. povede od nej sitovy kabel. Ten muze byt dlouhy "libovolne" (doporucuje se do 100 m, pak vznikaji ztraty).

Kabel z routeru1 (na pude) prijde do druheho routeru2. Ten muzes mit kdekoliv. Do jeho WAN portu zapojis kabel z routeru1. Router2 pak jen nastavis jako branu (gateway), nastavis wifi a v notebooku se pripojis. Pripadne muzes z routeru2 vyvest klasicky ethernetovy kabel a pripojit s nim stolni PC. Meze se zde jiz nekladou.

Jakou levny router muzu doporucit http://www.zcomax.cz/Wa2204.aspx Muzes si koupit dva a pouzit ho jako router1 i router2. Muze tu vsak byt problem, ze Ti provider posila data pres 5 GHz sit, pak si musis koupit router1 nejaky s podporou toho pasma.

Snad jsem to popsal dost jasne. V pripade nejasnosti se klidne ptej :)
PC: AMD Athlon II X4 645, Evolve Zeppelin GOLD 2x2 GB + A-Data Extreme Edition 2x1 GB, WD Caviar Black 1 TB, Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme 1 GB GDDR5, LCD Samsung P2770HD 27"
NB1: Asus UL30A-QX141V - C2D SU7300, 2x2GB DDR2 RAM, 320 GB, 13,3" LED LCD... 12 hod provozu :)
NB2: MSI GX610PX - AMD Turion X2 TL-58, 2x1GB DDR2 RAM, 250 GB, ATI HD2600 256 MB GDDR3
NB3: IBM R40 - Intel Pentium 4-M, 512 MB DDR, 40 GB, ATI Radeon 7500 32 MB
mobil: Sony Ericsson Xperia X1

YouCan.cz - tvorba webových stránek a internetových projektů na míru
Anonymous2
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2203
Registrován: sob úno 09, 2008 19:23

Re: hardware pro Wifi

Příspěvek od Anonymous2 »

zener píše:Trosku jsem to nepochopil, jak to myslis, ale neco na tom je asi pravda i nepravda...

Ze strechy z anteny se povede kabel do routeru1. Tento router1 je vhodne umistit na pudu nebo nekam nedaleko od anteny. Je tu totiz problem s utlumem signalu. Cim bude kabel kratsi, tim lepsi. Tento router1 na strese bude prevadet wifi signal od providera na klasicky ethernet. Tzn. povede od nej sitovy kabel. Ten muze byt dlouhy "libovolne" (doporucuje se do 100 m, pak vznikaji ztraty).

Kabel z routeru1 (na pude) prijde do druheho routeru2. Ten muzes mit kdekoliv. Do jeho WAN portu zapojis kabel z routeru1. Router2 pak jen nastavis jako branu (gateway), nastavis wifi a v notebooku se pripojis. Pripadne muzes z routeru2 vyvest klasicky ethernetovy kabel a pripojit s nim stolni PC. Meze se zde jiz nekladou.

Jakou levny router muzu doporucit http://www.zcomax.cz/Wa2204.aspx Muzes si koupit dva a pouzit ho jako router1 i router2. Muze tu vsak byt problem, ze Ti provider posila data pres 5 GHz sit, pak si musis koupit router1 nejaky s podporou toho pasma.

Snad jsem to popsal dost jasne. V pripade nejasnosti se klidne ptej :)
Je to pinktlich tak jaksi to popsal. Jde o to, že routr1 na tej půdě bude asi dostávat na frak, bo pokud jsou informace o těchhle routrech pro domácnost pravdivý, tak v teplotách pod nulou defakto nemusej spolehlivě šlapat. A já mám přes zimu na půdě zimu. Tak jsem myslel, že tam musí být zařízení, který obstojí větší zimu, timpádem musí bejt dražší a timpádem hledám LACINEJ routr, kerej obstojí. A předpokládám, že nemusí vobsahovat navíc tu interní anténku a že anténka by musela bejt až na tom routru2. Ale možná se mejlím a klidně může routr1 fachat i venku na sibiřskejch pláních. :prayer:
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Re: hardware pro Wifi

Příspěvek od zener »

Tak to je pravda. Zvlast ty nove routery nejsou moc vhodne do "extremnich" prostredi. Vlhko, prach, zima, to nejsou prave priznive jevy, bohuzel. Nemam zkusenosti s takovymi routery, to Ti musi poradit nekdo jiny, jaky model zvolit.

Ono by to teoreticky slo, kdybys vedl kabel od anteny az do routeru. Pak bys mohl mit jen jeden. Jenze je tu prave ten problem s delkou kabelu od anteny. Nedoporucuje se delsi, nez nejakych 10-15 metru. On ma pak kabel dost veliky utlum a signal se "ztraci".
PC: AMD Athlon II X4 645, Evolve Zeppelin GOLD 2x2 GB + A-Data Extreme Edition 2x1 GB, WD Caviar Black 1 TB, Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme 1 GB GDDR5, LCD Samsung P2770HD 27"
NB1: Asus UL30A-QX141V - C2D SU7300, 2x2GB DDR2 RAM, 320 GB, 13,3" LED LCD... 12 hod provozu :)
NB2: MSI GX610PX - AMD Turion X2 TL-58, 2x1GB DDR2 RAM, 250 GB, ATI HD2600 256 MB GDDR3
NB3: IBM R40 - Intel Pentium 4-M, 512 MB DDR, 40 GB, ATI Radeon 7500 32 MB
mobil: Sony Ericsson Xperia X1

YouCan.cz - tvorba webových stránek a internetových projektů na míru
Anonymous2
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2203
Registrován: sob úno 09, 2008 19:23

Re: hardware pro Wifi

Příspěvek od Anonymous2 »

Ano, tam je právě ten zakopaný pes. A děkuji za odpovědi. Nějakých 5 metrů by stačilo, abych se dostal od antény do přízemí na jeden router. Ovšem router by musel být u stropu a předpokládám, že anténka má omezený úhel vyzařování a tak bych také nemusel na signál dosáhnout( zvlášť, kdybych se válel pod ním na sofa. Ježiš, to sou ale teorie:-))))
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Re: hardware pro Wifi

Příspěvek od zener »

Pokud je to jen 5 m, pak bych se toho vubec nebal. Ono i tech 10 m neni problem, kdyz mas dobry signal od providera. Pak muzes router umistit nejak do pokoje a neni problem. Jinak pokud budes chtit i po domu wifi rozvod, druhemu routeru se nevyhnes. Viz vyse jsem to psal spatne!

Router1 bude tedy jako klient, do ktereho povede wifi od providera a z routeru1 povede kabel do routeru2, ktery bude sirit wifi signal po dome. Tento router2 bude v rezimu gateway. Jinak co se tyce vyzarovani signalu, toho se neboj. Routery vetsinou obsahuji tzv. vsesmerovou antenu, ktera siri signal do vsech stran. Neni tedy problem, kdyz lezis primo pod "krabickou". Signal mas na 100 %.

Ve finale bych to shrnul, ze pokud tedy mas dobry signal od providera, kup si dva obycejne routery (viz treba ty WA-2204). Jeden bude v rezimu klient a bude prijimat internet od providera. Druhy router bude v modu gateway a bude sirit internet po dome. Tyto dva routery budou spojene klasickym sitovym kabelem.
PC: AMD Athlon II X4 645, Evolve Zeppelin GOLD 2x2 GB + A-Data Extreme Edition 2x1 GB, WD Caviar Black 1 TB, Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme 1 GB GDDR5, LCD Samsung P2770HD 27"
NB1: Asus UL30A-QX141V - C2D SU7300, 2x2GB DDR2 RAM, 320 GB, 13,3" LED LCD... 12 hod provozu :)
NB2: MSI GX610PX - AMD Turion X2 TL-58, 2x1GB DDR2 RAM, 250 GB, ATI HD2600 256 MB GDDR3
NB3: IBM R40 - Intel Pentium 4-M, 512 MB DDR, 40 GB, ATI Radeon 7500 32 MB
mobil: Sony Ericsson Xperia X1

YouCan.cz - tvorba webových stránek a internetových projektů na míru
Anonymous2
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2203
Registrován: sob úno 09, 2008 19:23

Re: hardware pro Wifi

Příspěvek od Anonymous2 »

Teď se zeptám ještě na jednu věc. Pokud bych použil jeden router na síti, tzn. od ext.antény někde v bytě v režimu klienta, tak ten samý router nejde nastavit také
na bezdrátové vysílání? To jest nějaký režim příjmu a vysílání wireless on time?
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Re: hardware pro Wifi

Příspěvek od zener »

Ne, router ma vzdy jen dve sitova rozhrani. WAN a LAN. V tomto pripade wifi + ethernet. Ty budes mit u jednoho routeru obsazene wifi od providera a ethernet Ti to bude posilat dal domu. A na dalsi sireni signalu uz nezbyva rozhrani. Proto je treba pouzit dvou routeru. Pokud by ses obesel bez wifi sireni signalu po dome, ale mel jen klasicke dratove, pak by jeden router pouzit sel. Ale takto ne.
PC: AMD Athlon II X4 645, Evolve Zeppelin GOLD 2x2 GB + A-Data Extreme Edition 2x1 GB, WD Caviar Black 1 TB, Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme 1 GB GDDR5, LCD Samsung P2770HD 27"
NB1: Asus UL30A-QX141V - C2D SU7300, 2x2GB DDR2 RAM, 320 GB, 13,3" LED LCD... 12 hod provozu :)
NB2: MSI GX610PX - AMD Turion X2 TL-58, 2x1GB DDR2 RAM, 250 GB, ATI HD2600 256 MB GDDR3
NB3: IBM R40 - Intel Pentium 4-M, 512 MB DDR, 40 GB, ATI Radeon 7500 32 MB
mobil: Sony Ericsson Xperia X1

YouCan.cz - tvorba webových stránek a internetových projektů na míru
Anonymous2
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2203
Registrován: sob úno 09, 2008 19:23

Re: hardware pro Wifi

Příspěvek od Anonymous2 »

zener píše:Ne, router ma vzdy jen dve sitova rozhrani. WAN a LAN. V tomto pripade wifi + ethernet. Ty budes mit u jednoho routeru obsazene wifi od providera a ethernet Ti to bude posilat dal domu. A na dalsi sireni signalu uz nezbyva rozhrani. Proto je treba pouzit dvou routeru. Pokud by ses obesel bez wifi sireni signalu po dome, ale mel jen klasicke dratove, pak by jeden router pouzit sel. Ale takto ne.
Děkuji za moje triviálně naivní otázky a jsem rád, že se najde na foru člověk, který je ochoten na ty otázky odpovědět. Už se těším, až se stanu erudovaným "wifičem". :D
Anonymous2
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2203
Registrován: sob úno 09, 2008 19:23

Re: hardware pro Wifi

Příspěvek od Anonymous2 »

Návštěvník píše:
zener píše:Ne, router ma vzdy jen dve sitova rozhrani. WAN a LAN. V tomto pripade wifi + ethernet. Ty budes mit u jednoho routeru obsazene wifi od providera a ethernet Ti to bude posilat dal domu. A na dalsi sireni signalu uz nezbyva rozhrani. Proto je treba pouzit dvou routeru. Pokud by ses obesel bez wifi sireni signalu po dome, ale mel jen klasicke dratove, pak by jeden router pouzit sel. Ale takto ne.
Děkuji za moje triviálně naivní otázky a jsem rád, že se najde na foru člověk, který je ochoten na ty otázky odpovědět. Už se těším, až se stanu erudovaným "wifičem". :D
Našel jsem aktivní prvek, outdoor na http://i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=966. Mohl by fungovat v sestavě na kterou jsem se ptal výše?
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Re: hardware pro Wifi

Příspěvek od zener »

Návštěvník píše:Našel jsem aktivní prvek, outdoor na http://i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=966. Mohl by fungovat v sestavě na kterou jsem se ptal výše?
Ano, je to moc pekna "krabicka". Zapojis do rezimu klient a jen svedes ethernetovy kabel do druheho routeru. Presne, jak jsme to probirali vyse. Idealni reseni, rekl bych.
PC: AMD Athlon II X4 645, Evolve Zeppelin GOLD 2x2 GB + A-Data Extreme Edition 2x1 GB, WD Caviar Black 1 TB, Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme 1 GB GDDR5, LCD Samsung P2770HD 27"
NB1: Asus UL30A-QX141V - C2D SU7300, 2x2GB DDR2 RAM, 320 GB, 13,3" LED LCD... 12 hod provozu :)
NB2: MSI GX610PX - AMD Turion X2 TL-58, 2x1GB DDR2 RAM, 250 GB, ATI HD2600 256 MB GDDR3
NB3: IBM R40 - Intel Pentium 4-M, 512 MB DDR, 40 GB, ATI Radeon 7500 32 MB
mobil: Sony Ericsson Xperia X1

YouCan.cz - tvorba webových stránek a internetových projektů na míru
Anonymous2
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2203
Registrován: sob úno 09, 2008 19:23

Re: hardware pro Wifi

Příspěvek od Anonymous2 »

zener píše:
Návštěvník píše:Našel jsem aktivní prvek, outdoor na http://i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=966. Mohl by fungovat v sestavě na kterou jsem se ptal výše?
Ano, je to moc pekna "krabicka". Zapojis do rezimu klient a jen svedes ethernetovy kabel do druheho routeru. Presne, jak jsme to probirali vyse. Idealni reseni, rekl bych.

Ta krabička přišla na trh přímo z wirelessového nebe a zrovínka v době, když sháním nějaké "teplotěaprachuodolné" levnější zařízení.Takový hezký outdoor včetně antény. Doufám, že ta 10dBi vnitřní anténka mi bude stačit na příjem z AP. Docela mě to potěšilo a snad to bude i parametricky vhodné a zručně udělané, abych nemusel za půl roku používat zlaté české ručičky na opravování všeho možného.


Naposledy oživil Anonymous2 v stř bře 26, 2008 20:28
Odpovědět