Download | Programy

Dobrou desku pro RAID

Diskuze o základních deskách, nastavení biosu, flashování biosu apod.

Moderátoři: Awast, Moderátoři

Honza13

Dobrou desku pro RAID

Příspěvek od Honza13 »

Zdravim ve spolek.
Potreboval bych poradit s vyberem zakladni desky.
Predem podotykam, nejsem zrovna hardwarovej odbornik, jsem spis pres software. Na Hardware mam jednoho kamarada, jez muzu celkem i verit, ale narazim na nedostatek jeho praxe ve specifickem pripade:

Potrebuju PC sestavu (respektive nekolik sestav pro vice klientu), jejiz jedinym a hlavnim ucelem bude zalohovani.
Nezajima me graficky vykon, pamet, procesor, jedinym parametrem je zakladni deska a jeji schopnost pro RAID 1.
Pred casem pro me kamarad postavil jeden stroj, zalozeny na desce od ASUSu, kde RAID byl. Deska zlobila, nakonec se vymenila za lepsi ASUS variantu a slape k plne spokojenosti.
Po case jsem potreboval dalsi "RAID masinu" a ozkousena asusí deska už se nenabízela. Zvolili jsme nakonec Gigabyte, ovsem zacali potize.

Za 2 dny provozu stroj ohlasil selhani 1 disku.
Disk byl vymenen za jiny. Vymeneny disk v jine neRaid masine beha bezproblemove řadu týdnů.
Po 2 tydnech masina ohlasila vypadek dalsiho disku, nasledoval stejny postup a disk v jinem neRaid stroji obet beha jak ma.
Přijde mi nepravděpodobný, že by jsme 2x natrefili na vadný disk za tak kratkou dobu

Bohuzel, ale s faktem, ze Raid masiny kamarad moc casto nestavi, pokrcil rameny na muj dotaz, zda ma nejakou "na-raid-ozkousenou-desku".

Potreboval bych tedy poradit od nekoho, veci znaleho. Date mi doporuceni na nejakou solidni, lec ne zbytecne drahou desku (treba ASUS), kde mate zkusenost, ze Raid nezlobi?
Jeste dodavam, ze do obou masin se davaly disky WD, ovsem nedavali jsme tzv. "raid edice", protoze jsme naznali, ze se vice jedna o komercni dovetek k o par stovek drazsi variante tehoz. Aspon tak mi to bylo receno, nicmene to nedovedu sam posoudit.

Jedine co chci je zkratka stroj, z hlediska grafiky,procesoru, pameti klidne "plečku", ale s deskou a diskama, spolehlivýma pro Raid.

Najde se nějaká dobrá duše?
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Re: Dobrou desku pro RAID

Příspěvek od zener »

Ono je to docela tezke takto rict, co je dobre a co ne. RAIDove pole zvlada dnes kazda druha zakladni deska. Ovsem, pokud tu mluvis o zakaznicich, napada me spis otazka, jestli nepotrebujes profesionalni reseni typu IBM, SuperMicro atd. storage serveru. Tam mas jistotu, ze to bude top kvalita. Avsak si za to radne zaplatis.

Zkratka bych to videl, aby ses jeste trosku rozepsal... Co budes zalohova, jak casto a jak moc spolehlive to potrebujes. Samozrejme cenova relace by se taky hodila.
PC: AMD Athlon II X4 645, Evolve Zeppelin GOLD 2x2 GB + A-Data Extreme Edition 2x1 GB, WD Caviar Black 1 TB, Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme 1 GB GDDR5, LCD Samsung P2770HD 27"
NB1: Asus UL30A-QX141V - C2D SU7300, 2x2GB DDR2 RAM, 320 GB, 13,3" LED LCD... 12 hod provozu :)
NB2: MSI GX610PX - AMD Turion X2 TL-58, 2x1GB DDR2 RAM, 250 GB, ATI HD2600 256 MB GDDR3
NB3: IBM R40 - Intel Pentium 4-M, 512 MB DDR, 40 GB, ATI Radeon 7500 32 MB
mobil: Sony Ericsson Xperia X1

YouCan.cz - tvorba webových stránek a internetových projektů na míru
Honza13

Re: Dobrou desku pro RAID

Příspěvek od Honza13 »

Ahoj,

no nejde o nějaký vysloveně profi řešení, za těžký prachy to nikdo nechce.
Jde jen o méně náročné klienty, stylu: Kancelář, 6 počítačů, zálohovat celkem třeba 20-80GB, jednou za čas přes přednastavenou úlohu v Cobianu. Podstatou je, že na média se jim to dělat nechce (rádi by kliknuli a šli večer domu) a zálohovat na stejný stroj neošetří případ, kdy zaměstnancovi ukradnou notebook (což bylo primární zadání zabezpečit).

Stroj, kterej sem si sám ze stejnýho důvodu pořídil (pravda, zálohuju 150 GB, ale i tak) sice fungoval spolehlivě až pak s druhou deskou od ASUSu, tuším byla někde 2.500 až 3.500, ale moc jistě to nevím (jistě vím jen, že mě levnější dvoujádro, s 1GB Ram při jedný DVD-RW, integrovaný grafice, síti i zvuku a 2 diskách 320 GB WD i s legálníma XPp vyšlo sakum pikum na 13.000).

Takže odhaduju, byla to přesně jedna z těch desek, co jich to umí polovina, ale ne každá jede asi 100% OK.
Vůbec, stejně by mě zajímalo, v čem je ten problém, že Bios označí disk v raidu za vadný, ale disk sám šlape jak hodinky. A to jsme koupili identický disky a v Biosu, resp. v RAID utilitě, mám pocit, krom nastavení zda RAID 0,1,... nejde ani moc zmršit....

H.
Honza13

Re: Dobrou desku pro RAID

Příspěvek od Honza13 »

A ještě doplním, abych zodpověděl všechny dotazy, zálohuje se tak 1x týdně a primární cíl bych pojal asi tak, že: to nemusí být paranoidně bezpečný, ale nemělo by to stát majlant, přičemž je pruda, když tam obměsíc budu běham biosu vysvětlovat, že jeho "selhání disku v poli" je falešnej poplach....
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Re: Dobrou desku pro RAID

Příspěvek od zener »

Takze to vidim na klasicke desktopove reseni. Popravde jsem RAID nikdy poradne nevyuzil. Jen jsem si s tim hral co a jak, ale nasazeni v praxi ne. Ale myslim, ze jsi mel spis smulu na desky. S RAIDem by nemely byt takove problemy. Rozhodne je zde ale jeste jedna varianta. Pokud "neveris" RAIDu na zakladni desce, muzes zakoupit specialni radic. Vyhoda je jasna - nemusis kupovat novy PC. Jen to hodis do stavajiciho PC a pojede to.

PATA verze: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=22965
SATA verze: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=48152
PC: AMD Athlon II X4 645, Evolve Zeppelin GOLD 2x2 GB + A-Data Extreme Edition 2x1 GB, WD Caviar Black 1 TB, Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme 1 GB GDDR5, LCD Samsung P2770HD 27"
NB1: Asus UL30A-QX141V - C2D SU7300, 2x2GB DDR2 RAM, 320 GB, 13,3" LED LCD... 12 hod provozu :)
NB2: MSI GX610PX - AMD Turion X2 TL-58, 2x1GB DDR2 RAM, 250 GB, ATI HD2600 256 MB GDDR3
NB3: IBM R40 - Intel Pentium 4-M, 512 MB DDR, 40 GB, ATI Radeon 7500 32 MB
mobil: Sony Ericsson Xperia X1

YouCan.cz - tvorba webových stránek a internetových projektů na míru
Uživatelský avatar
Maarvin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 399
Registrován: pát čer 22, 2007 07:43
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Dobrou desku pro RAID

Příspěvek od Maarvin »

Jestli jsi neměl problém s Asuskama, tak ji prostě vem v rozumné cenové relaci znova...
Osvědčená deska od Asusu za rozumné peníze, s kompatibilním a ověřeným čipsetem - http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... M098000DX5
[ Intel E6750 2,66@3,4 Ghz + Scythe Ninja ][ Asus P5K Premium ][ 2x2 GB A-data @850Mhz CL5 ][ Gigabyte 8800GTS 512MB@760/1840/2270 ][ WD Raptor 74 GB + Samsung F1 750GB ][ Enermax Big Chakra + Enermax Liberty 620W ][ Asus DRW-20B1LT + Sony DDU1615S ][ Sound Blaster X-Fi XtremeGamer + Creative Inspire P5800 ][ HP LP2475w ][ MS Natural 4000 + MS Wireless Explorer ][Win XP Pro]
chcaldorini

Re: Dobrou desku pro RAID

Příspěvek od chcaldorini »

Maarvin>Mam Asus P5k Premium,E8400 prevadzkujem dva mesiace vkuse na 4.2GHz,mam do nej zapojene 2xWD Raptor X 150Gb v raid 0,stripe 16kb a zial po cca dvoch mesiacoch bezproblemoveho chodu raid 0 sa mi to r*zosralo..pri pocuvani stream-radia rockmax som musel pocuvat kazdych 25 sec nepravidelne preskakovanie zvuku,seka sa mi pohyb mysi subezne so zvukom,atd..preinstall raid nepomohol,memtest na ram ok,cpu test,vymena za druhy kvoli oskusaniu to neporiesila(to iste),disky samotne prebehli testom WD Diagnostics utilities hlasia vsetko ok,v druhom pc idu ok..systemu sa dostalo rovnakych ovladacov ako pred dvoma mesiacmi no vysledok je teraz iny..rad by som mu tu dosku tiez doporucil,zial po tejto skusenosti nemozem..vychadza mi to na Intel ICH9R radic
Uživatelský avatar
Maarvin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 399
Registrován: pát čer 22, 2007 07:43
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Dobrou desku pro RAID

Příspěvek od Maarvin »

Ok, každá osobní zkušenost se hodí. Jen jsem prostě předpokládal, že desky střední třídy od Asusu nebo Gigabyte budou prostě fungovat normálně se vším všudy - jak je vidět, asi nefungují.

Ale jednu věc jsem nepochopil - jak jsi to myslel s tím řadičem? Desky řady P5K přeci řadič ICH9R mají.... Myslíš jako, že to je problém toho řadiče?
[ Intel E6750 2,66@3,4 Ghz + Scythe Ninja ][ Asus P5K Premium ][ 2x2 GB A-data @850Mhz CL5 ][ Gigabyte 8800GTS 512MB@760/1840/2270 ][ WD Raptor 74 GB + Samsung F1 750GB ][ Enermax Big Chakra + Enermax Liberty 620W ][ Asus DRW-20B1LT + Sony DDU1615S ][ Sound Blaster X-Fi XtremeGamer + Creative Inspire P5800 ][ HP LP2475w ][ MS Natural 4000 + MS Wireless Explorer ][Win XP Pro]
Honza13

Re: Dobrou desku pro RAID

Příspěvek od Honza13 »

Nemyslím, že to bude přímo v ICHR9.

Deska, která mě dobře doma slouží se tuším jmenovala P5B-E.
Takze zkusim toho doporuceneho nastupce, ale pred P5B-E jsem mel nejakou asi o petikilo levnejsi, ziviho boha nevim, jak se to presne jmenovalo (neco jako P5VL-XYZ2) a ta zlobila.
Obe desky, jak ta sitozni tak spolehliva meli ICHR8.

Je to proste tak, profi RAID reseni nemuzeme cekat za ty prachy, co do toho vkladame, proto se mi hodi ten tip od nekoho, kdo ma konkretni desku vyzkousenou.

Dik
Odpovědět