Download | Programy

LINUX vs WINDOWS vs ?

Volná diskuze, film, kultura, foto, zajímavosti, dění kolem nás, a to co jinam nepatří

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Camazoo
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1236
Registrován: ned srp 10, 2008 23:56
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

LINUX vs WINDOWS vs ?

Příspěvek od Camazoo »

Pojďte flamovat, zde se můžete pokusit obhájit jakékoliv horší alternativy k Windows na desktopech :P
pokračování z http://forum.ddworld.cz/viewtopic.php?f ... 633#p44633
Camazoo: Kdo rika, ze je Linux horsi, nez Windows? :D Ja bych tady nerad rozpoutaval nejakou OS bitvu, ale to, co jsi rekl, to jsou docela silna slova. Treba na poli webserveru ma Linux neotresitelnou pozici. A myslis, ze je horsi?
jenomže mně je pole serverů naprosto ukradené (navíc si myslím, že kombinace s Windows Server 2008 není vůbec špatná), já se bavím o desktopu a tam nemá Linux šanci.
Intel C2D E7300@3.4GHz * AC Freezer 7 PRO * Asus P5Q * Radeon HD 4850 *RAM 6GB 1066MHz CL5 * Seagate Barracuda 250GB *Corsair VX450W* CM Elite 334 * LG 22" *
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Re: LINUX vs WINDOWS vs ?

Příspěvek od zener »

Okej, pokud se budeme bavit o desktopech, porad tu Linux ma sanci. A to velikou...

Hlavni prednosti je licence - zdarma, resp. open-source. Sice je to v dobe warezu slaby argument, ale Microsoft dela kampane a pokud lidi budou vedet, ze je Linux zdarma, proc na nej neprejit? A pokud posadis "normalniho" cloveka k Windows a nejakemu GUI Linux, nepozna rozdil. Pusti si internet, napise a vytiskne dokument. A jestli dela ve Wordu nebo v openOffice, to je mu jedno. Protoze to proste nepozna.

Mam jednu kamaradku, ktera me docela dostala tim, ze nema rada Windows. Docela jsem se podivil. Pak z ni vylezlo, ze s pocitacem moc neumi a ze od zacatku ma v PC Linux a zvykla si na nej. Proto je pro ni tezky prechod na Windows. Jak rikam, je to o zvyku.
PC: AMD Athlon II X4 645, Evolve Zeppelin GOLD 2x2 GB + A-Data Extreme Edition 2x1 GB, WD Caviar Black 1 TB, Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme 1 GB GDDR5, LCD Samsung P2770HD 27"
NB1: Asus UL30A-QX141V - C2D SU7300, 2x2GB DDR2 RAM, 320 GB, 13,3" LED LCD... 12 hod provozu :)
NB2: MSI GX610PX - AMD Turion X2 TL-58, 2x1GB DDR2 RAM, 250 GB, ATI HD2600 256 MB GDDR3
NB3: IBM R40 - Intel Pentium 4-M, 512 MB DDR, 40 GB, ATI Radeon 7500 32 MB
mobil: Sony Ericsson Xperia X1

YouCan.cz - tvorba webových stránek a internetových projektů na míru
Uživatelský avatar
Camazoo
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1236
Registrován: ned srp 10, 2008 23:56
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: LINUX vs WINDOWS vs ?

Příspěvek od Camazoo »

Typ člověka, který si "pustí internet, napíše a vytiskne dokument " neznám a pokud existují, tak se jim asi vyhýbám...:)
Srovnávání Wordu a OO; no na opravdu BFU uživatelské úrovni budiž. S tou licencí, zajímavé je, že i když je Linux zdarma, tak většina lidí si stáhne nelegálně Windows.

Na Linuxu se mi třeba nelíbí ono zmiňované GUI (a nemyslím si, že je to dáno zvykem na Windows) připadne mi takové chudé a až omalovánkové.
Řešení některých problémů s Linuxem (tradičně podpora HW) někdy spadá do kategorie totálního bastlení (vzpomínám si, jak jsem hodinu hledal návod a následně přepisoval ovladače grafické karty abych ji rozjel :-D -tehdy ještě žádné CCC pro Linux nebyly) pořád člověk jenom ladí systém a cosi vylepšuje. Dále bohužel nedostupnost kvalitních Win aplikací (Wine se mi nezdá jako čisté řešení) a her. Docela zajímavá je taky instalace programů; přes balíčkovací systém to zvládne i poloblb, na druhou stranu si stáhnu z internetu soubor, dvakrát klepnu a otevře se v textovém editoru..WTF ?! :D

Ale i na Win se dá najít několik nedostatků, jako největší slabinu bych viděl registry spolu s řešením knihoven (v obojích se ani prase nevyzná) a nemožnost mít systém po dlouhou dobu spuštěný bez nutnosti vypnutí/zapnutí OS.
Intel C2D E7300@3.4GHz * AC Freezer 7 PRO * Asus P5Q * Radeon HD 4850 *RAM 6GB 1066MHz CL5 * Seagate Barracuda 250GB *Corsair VX450W* CM Elite 334 * LG 22" *
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Re: LINUX vs WINDOWS vs ?

Příspěvek od zener »

Jenze je treba si uvedomit, ze vetsina uzivatelu jsou prave ti "BFU". Nevim, jestli jsi treba nekomu nespravoval PC apod. Ja mam s beznymi uzivateli hodne moc zkusenosti a muzu Ti rict, ze vetsine by Linux vubec nevadil. Jak zminujes, jedinou nevyhodu bych videl ve hrach. Tam je Linux opravdu spatny.

GUI je mnohem vyse, nez Win Vista. Nejen, ze si muzes vybrat, ale muzes taky pouzivat ony zname efekty type xgl/beryl/compiz. V porovnani s timto je Aero z Vist opravdu nic. To vse navic resene vektorove, takze minimalni naroky na grafickou kartu.

Ovladace, to je stranka sama pro sebe. Kazdopadne, dneska je uz situace mnohem lepsi a predpokladam (doufam), ze se situace bude rapidne lepsit. Linux je cim dal pouzivanejsi a vyrobci je uz tolik nezatracuji, jako tomu bylo doted. Pokud mas HW starsi vic nez cca 1 rok, nemel bys mit s nicim problem.

Balickovaci system je podle me naopak skvele reseni. Repozitare obsahuji obrovska kvanta programu. Navic jsou vsechny tyto (oficialni) programy overene. Odpada tedy, mnohdy zdlouhave, hledani programu na internetu a stahovani z pochybnych stranek.

Pokud bych mel ale tuto cast nejak shrnout... Pokud jsi bezny uzivatel, je Ti toto jedno, protoze nic neinstalujes. Pokud jsi pokrocily a chces Linux pouzivat, naucis se nejake zaklady a budes hromadu veci delat z konzole. Je to rychlejsi a hlavne vetsina veci nezavislych na distribuci.
PC: AMD Athlon II X4 645, Evolve Zeppelin GOLD 2x2 GB + A-Data Extreme Edition 2x1 GB, WD Caviar Black 1 TB, Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme 1 GB GDDR5, LCD Samsung P2770HD 27"
NB1: Asus UL30A-QX141V - C2D SU7300, 2x2GB DDR2 RAM, 320 GB, 13,3" LED LCD... 12 hod provozu :)
NB2: MSI GX610PX - AMD Turion X2 TL-58, 2x1GB DDR2 RAM, 250 GB, ATI HD2600 256 MB GDDR3
NB3: IBM R40 - Intel Pentium 4-M, 512 MB DDR, 40 GB, ATI Radeon 7500 32 MB
mobil: Sony Ericsson Xperia X1

YouCan.cz - tvorba webových stránek a internetových projektů na míru
Uživatelský avatar
Camazoo
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1236
Registrován: ned srp 10, 2008 23:56
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: LINUX vs WINDOWS vs ?

Příspěvek od Camazoo »

S "BFU" mám bohaté zkušenosti, jenže v poslední době se jim už snažím vyhýbat..
GUI v žádném případě není výše. Pokud pominu naposto zbytečné efekty (hezké to možná je, ale použitelnost je nulová -na účel ohně na ploše jsem zatím nepřišel a nepotřebuji aby okno obletělo 3x celou plochu než se minimalizuje :D) tak mi zbyde chabé a podle mého názoru ošklivé (Gnome) rozhraní, navíc nemá tolik možností srovnám-li např. nativního průzkumníka obou OS, prohlížeče obrázků či přehrávač videí/hudby (zde Totem proti WMP11 naprosto vyhoří)
Intel C2D E7300@3.4GHz * AC Freezer 7 PRO * Asus P5Q * Radeon HD 4850 *RAM 6GB 1066MHz CL5 * Seagate Barracuda 250GB *Corsair VX450W* CM Elite 334 * LG 22" *
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Re: LINUX vs WINDOWS vs ?

Příspěvek od zener »

Co se softwaroveho vybaveni tyce, je to taky strasne spekulativni. Ubuntu se vejde na 1 CD, naopak treba openSUSE je na DVD a softwaru je tam mnohem vice. Na druhou stranu, nejsem zase takovy detailni znalec Linuxu, takze neznam presne SW vybaveni v kazde distribuci. Pokud bych se mel ale bavit o prehravacich, na Linuxu je opravdovy unikat Mplayer, ktery obsahuje interni kodeky a jeho "mutace" je uz i na Windows.

Jak rikam, muzeme tady rikat milion slo proti a pro, porad to bude slovo proti slovu. Je to zkratka na vyberu kazdeho uzivatele.
PC: AMD Athlon II X4 645, Evolve Zeppelin GOLD 2x2 GB + A-Data Extreme Edition 2x1 GB, WD Caviar Black 1 TB, Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme 1 GB GDDR5, LCD Samsung P2770HD 27"
NB1: Asus UL30A-QX141V - C2D SU7300, 2x2GB DDR2 RAM, 320 GB, 13,3" LED LCD... 12 hod provozu :)
NB2: MSI GX610PX - AMD Turion X2 TL-58, 2x1GB DDR2 RAM, 250 GB, ATI HD2600 256 MB GDDR3
NB3: IBM R40 - Intel Pentium 4-M, 512 MB DDR, 40 GB, ATI Radeon 7500 32 MB
mobil: Sony Ericsson Xperia X1

YouCan.cz - tvorba webových stránek a internetových projektů na míru
ctenar105
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: ned črc 05, 2009 15:26
Kontaktovat uživatele:

Re: LINUX vs WINDOWS vs ?

Příspěvek od ctenar105 »

Nikomu nevnucuji svůj názor na OS, každému vyhovuje něco jiného a mi vyhovuje Ubuntu. Kdysi (no, ne zase tak dlouho) jsem se snažil seznamovat s Linuxem tak, že jsem si nainstaloval Debian Etch a byla to docela škola. Rozchodit grafickou kartu, nakonfigurovat nějak slušně KDE, potom XFCE byl docela porod, ale člověk zjistil dost informací o systému jako takovém.

Dnes. Doma používám Ubuntu 9.04, nebo 8.10, v práci 8.04 (na tuhle verzi nedám dopustit, před rokem jsem nainstaloval a do dnes jsem do ní nehrábnul) a jsem spokojený. Moje hlavní činnost je psaní skriptů pro web. Jako editor používám Eclipse, případně v konzilo pustím Vim. Správce souborů Krusader nebo MC, správce databáze konzolový klient mysql nebo pgsql. Na schémata boUml a na občasnou "kancelářskou" práci Open Office. Hry jsem už omezil na naprosté minimu (občas si dám klasického dooma). Pro verzování SVN.

Co se mi na Linuxu jednoznačně líbí proti windows, kterých jsem se dlouho držel jsou propracované možnosti příkazové řádky, která mi ulehčila už opravdu hodně práce. Například, při hledání proměnných v kódu jsem byl ve windows odkázaný na prohledávání projektu, které mi nabídl nějaký editor, do kterého se dalo maximálně zadat pár regulárních výrazů. Tady, find | grep | sed a mám přesně to co chci. I přes, že microsoft hodně na konzoli ve windows 2003 a novějších zapracoval, nedám co se týče konzole a nástrojů pro práci s textem na linux prostě dopustit.
Uživatelský avatar
Doder
Nováček
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: sob črc 11, 2009 00:05
Kontaktovat uživatele:

Re: LINUX vs WINDOWS vs ?

Příspěvek od Doder »

Mě se líbí oba systémy, jenže Linux mi příjde spíš pro lidi, kteří mají čas a chuť si s ním hrát, ne všechen HW pod ním hned fachá a když v tom neděláte roky, dá to někdy fušku to zprovoznit. Proto mi Windows příjdou lepší pro každodenní práci, kdy potřebuji pracovat rychle a efektivně a ne až po třech hodinách hledání programů a ovladačů.
Uživatelský avatar
NSBM
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 659
Registrován: sob čer 28, 2008 10:57
Bydliště: pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: LINUX vs WINDOWS vs ?

Příspěvek od NSBM »

Doder píše:Mě se líbí oba systémy, jenže Linux mi příjde spíš pro lidi, kteří mají čas a chuť si s ním hrát, ne všechen HW pod ním hned fachá a když v tom neděláte roky, dá to někdy fušku to zprovoznit. Proto mi Windows příjdou lepší pro každodenní práci, kdy potřebuji pracovat rychle a efektivně a ne až po třech hodinách hledání programů a ovladačů.
jediny problem bych videl max s NTB.. naopak treba uz pri instalaci Linuxu (vetsiny distribuci) nemusis resit ovladace nebo jine veci :-) ani dokonce nastaveni site ... vsechno se vyresi "samo" pri instalaci :-) to mi prijde jako hodne velke plus..

konkretni priklad: dostal se mi do ruky NTB na ktery sem shanel a resil ovladace dva dny (cca 15 hodin za den - cili 30 hodin) .. jen ovladace.. aby fungovala grafika, zvuk, touchpad... a s ubuntu jsem jen nainstaloval a vsechno jelo :-)
$result = mysql_query("SELECT finger FROM hand WHERE id=3");
echo $result;
HNwebdesign - Tvorba webových stránek
Uživatelský avatar
Sedlo
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv kvě 03, 2007 06:38
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: LINUX vs WINDOWS vs ?

Příspěvek od Sedlo »

Asi tak, na stolním mám z pohodlnosti XPčka se skinem Macku kerej díky svým vychytanostem ještě zvětšuje pracovní plochu už tak velkou (dva monitory). Na NTB da monitory nemám tak sem si nainstaloval ubuntu a mám dvě pracovní plochy. jak říká NSBM ovladače se nijak neřeší, pokud nemáš nějaká zhůvěřilosti. Když vypneš grafický efekty tak je systém příjemně rychlej. nejsem žádnej programátor, abych se hrabal celý dny ve zdrojácích ale na NTB mi prostě lina vyhovujou.
Projekt Hacker l AMD Athlon 64 3200+ 2GHz@2,5GHz (255x10)l Asus M2NPV-MX l DDR2 2x1GB A-Data Extreme Edition 700MHz (3-3-3-6)l EAH2600XT 256MB DDR3 l WD Green 750GB l Samsung SpinPoint F1 1TB | Fortron SAGA400GLN 80+ l NEC 2070NX + Samsung 203B
NTB: Asus F3E

:heart: Phone: N900 Maemo 5 :heart:
Uživatelský avatar
Camazoo
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1236
Registrován: ned srp 10, 2008 23:56
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: LINUX vs WINDOWS vs ?

Příspěvek od Camazoo »

no, zrovna na NB je to s podporou HW docela o štěstí.
btw..je to subjektivní záležitost..ale neznám ošklivější GUI než předvádí Mac na svých OS :)
Intel C2D E7300@3.4GHz * AC Freezer 7 PRO * Asus P5Q * Radeon HD 4850 *RAM 6GB 1066MHz CL5 * Seagate Barracuda 250GB *Corsair VX450W* CM Elite 334 * LG 22" *
Uživatelský avatar
NSBM
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 659
Registrován: sob čer 28, 2008 10:57
Bydliště: pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: LINUX vs WINDOWS vs ?

Příspěvek od NSBM »

Camazoo píše:no, zrovna na NB je to s podporou HW docela o štěstí.
btw..je to subjektivní záležitost..ale neznám ošklivější GUI než předvádí Mac na svých OS :)

pokud se nejedna o starsi kousky NB tak uz bych nevidel problem.. dnes je treba konkretne Ubuntu hodne kompatibilni :-) tyto user-friendly (klikaci) unixove systemy mi prijdou dnes jiz mnohem lepsi nez windows (ale nezkousel jsem WIN 7) .. v mnoha vecech.. a navic kdyz chces muzes se naucit a uplne to ovladnes :-) ale nemusis tomu ani nijak extra rozumet.. a co vic, muzes pocitacum rozumet mnohem mene nez treba na Windows... (viz instalace ovladacu, nastaveni site, ...) .. jde jen o to ze vetsina uzivatelu je mnohem vice uz navykla na system windows (ktery je v hodne vecech postaven na hlavu) .. mam kamarada ktery mi tvrdil ze kdyz jeho deda (anti-IT) chtel na net a pocitac... tak mu dal Ubuntu a je uplne spokojenej.. dava v pohode :-) myslim ze mnohem lepe nez treba windows :-)
$result = mysql_query("SELECT finger FROM hand WHERE id=3");
echo $result;
HNwebdesign - Tvorba webových stránek
Uživatelský avatar
Sedlo
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv kvě 03, 2007 06:38
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: LINUX vs WINDOWS vs ?

Příspěvek od Sedlo »

taky si myslim že třeba ubunty jsou mnohem lepší pro ty anti talenty. pač na všechno kliknou všechno stáhnou a pak si ty wokna zaserou. Ubunty na todle háklivý nejsou a pokud se jim nějak polopatě vysvětlí že musí stahovat unixoví aplikace a k tomu pro případ nouze nakompiluje Wine tak budou spokojený. A pokud ví kde hledat tak nebude problém udělat složitější zásah na jednom místě. otevřou terminál, spustí pár příkazů a hotovo. K tomu většina aplikací je v unixoví podobě a daj se stáhnou a nainstalovat z jednoho místa, pokud se přidají nějaké zdroje tak snad všechno.
Projekt Hacker l AMD Athlon 64 3200+ 2GHz@2,5GHz (255x10)l Asus M2NPV-MX l DDR2 2x1GB A-Data Extreme Edition 700MHz (3-3-3-6)l EAH2600XT 256MB DDR3 l WD Green 750GB l Samsung SpinPoint F1 1TB | Fortron SAGA400GLN 80+ l NEC 2070NX + Samsung 203B
NTB: Asus F3E

:heart: Phone: N900 Maemo 5 :heart:
Odpovědět