Download | Programy

Výměna chladiče na grafice - návod

Grafické karty ATI, nVidia, Matrox, Intel, VIA ... a jejich přetaktování

Moderátoři: Awast, Moderátoři

Uživatelský avatar
xmickey
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 565
Registrován: sob pro 16, 2006 19:27
Kontaktovat uživatele:

Výměna chladiče na grafice - návod

Příspěvek od xmickey »

Výměna chladiče na grafice

Po roce mi odešel chladič na grafice. Při výměně jsem si vše fotil s úmyslem že udělám návod :)

Jako obět bude sloužit moje grafika MSI Radeon RX1300 Pro
Obrázek

Vše si hezky připravíme, mírně kouknem do návodu a jdeme nato !
Obrázek

Jako první věc sundáme původní chladič. Většinou stačí z vrchní strany karty zatlačit na ty černé "šroubky"
Obrázek

Potom očistíme povrch čipu. Pasta okolo čipu u mě byla dost tvrdá a bez velkého násilí by sundat nešla tak jsem ji tam nechal =)
Obrázek

Jestli jste ke chladiči dostali pasivy na paměti můžete je nalepit. Paměti jsou ty černé obdélníčky zespodu a zvrchu karty.
Obrázek

Potom na povrch jádra rozetřeme teplovodivou pastu (většinou je v balení chladiče). U grafiky to nemusí být tak do detailu přesně "rozmazané" jako např u procesoru. V balení chladiče ještě byla taková "podložka" nedokážu přesně vysvětlit naco sloůží, ale použil jsem ji. =)
Obrázek

Přichystáme si sponu kterou dáme zvrchu grafiky.
Obrázek

Potom už jen stačí našroubovat chladič a je skoro hotovo.
Obrázek

Ted už je stačí zapojit chladič, dát grafiku zpět do slotu a je hotovo !! ;)

Tady máte menší testík chladičů: http://www.czechcomputer.cz/redir.jsp?d ... 5C001E63A6
Rozdíly v teplotách nejsou tak velké, já jsem si vybral tenhle: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=35293

Komentáře vítány. :cool:

P.S. Na obrázek stačí kliknout a zvětší se :)
Uživatelský avatar
xmickey
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 565
Registrován: sob pro 16, 2006 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xmickey »

Tak co ? Čekal jsem ostrou kritiku. Ale asi jsem to sepsal tak špatně že to raději nehodnotíte že ?.... :)
Adisis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 459
Registrován: úte srp 29, 2006 12:39

Příspěvek od Adisis »

xmickey:jo je to super jsi jednička měl bys dostat premie jen tak dál něco takoveho bys chtěl? :D
Uživatelský avatar
Jackal
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 2336
Registrován: sob led 20, 2007 10:09
Bydliště: Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jackal »

to xmickey: jsi šikula a návod se vždycky hodí. Mě odejít větrák, tak kupuju novou grafiku, je to pro mě snadnější. :oops:
Acer Aspire 7741G, Intel Core i5-430M, Radeon HD 5650, 4GB DDR3 RAM, 500GB HDD, Windows 8.1 Pro, avast! Pro Antivirus
Uživatelský avatar
xmickey
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 565
Registrován: sob pro 16, 2006 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xmickey »

Tak to dííky... :) No ještě jsem chtěl dodat že tenhle chladič má napájení normálně přes 3-pin takže jsem ho zapojil přímo do desky a reguluju si podle potřeby. Je krásně tichej a dobře uchladí... ;)
Uživatelský avatar
Fox
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 331
Registrován: sob led 07, 2006 15:04
Bydliště: Vimperk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fox »

Peknej navod :prayer:
Gigabyte-P965 DS4+Core2Duo E6600 2,4ghz@3,1ghz+2x1GB GEIL 800@875mhz dual channel+Asus 8800GTS 640MB DDR3+WD400GB+Maxtor200GB+zdroj Fortron 500WPNX+skrin Thermaltake Swing+notebook MSI GX610PX.
Uživatelský avatar
Jackal
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 2336
Registrován: sob led 20, 2007 10:09
Bydliště: Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jackal »

to xmickey: jak dlouho tě sejmutí a opětovné nasazení větráku trvalo ??
Acer Aspire 7741G, Intel Core i5-430M, Radeon HD 5650, 4GB DDR3 RAM, 500GB HDD, Windows 8.1 Pro, avast! Pro Antivirus
Uživatelský avatar
xmickey
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 565
Registrován: sob pro 16, 2006 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xmickey »

Tak to vážně nevím... :) Do půl hodiny by to měli zvládnout všichni... ;)
Uživatelský avatar
maestro
Čestný člen
Příspěvky: 1098
Registrován: čtv bře 30, 2006 18:55
Bydliště: Nejdek / Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od maestro »

vymeneni chladice je prace na 5-10 minut :)
Uživatelský avatar
Vlasta R.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 103
Registrován: čtv led 11, 2007 16:52
Bydliště: Žatec

Příspěvek od Vlasta R. »

velmi hodnotnej příspěvek :) jen by mě zajímalo jak hodně se to projeví u přetaktování.. ja zkoušel taknout Asus 1600 td 256 ddr2...a paměti beželi max. na -+445Mhz..a jádro táměř na 600Mhz...ovšem nikoliv současně.!!! teplota jádra pak byla cca 75°C v zátěži !!! i v základu byla 70°C..což je dost.. tak by mě zajímalo na kolik by bylo možné taktnout gafiku při tejtom chladiči...jestli se vyplatí investovat do nového chladiče :?:
Uživatelský avatar
xmickey
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 565
Registrován: sob pro 16, 2006 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xmickey »

Tak to netušim... :cool: Ale chladič na ASUSu nevypadá špatně. Ale s tímhle: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=36813
By jsi to jistě dotáhl vysoko (daleko) :) Pokud rozmýšlíš o novém chladiči, koukej raději po AlCu nebo rovnou celoměděných ;)

ED: Je i nesvítící varinata tohodle ZALMANu (levnější) http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=29998
A tady je AlCu: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=29997
Uživatelský avatar
Vlasta R.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 103
Registrován: čtv led 11, 2007 16:52
Bydliště: Žatec

Příspěvek od Vlasta R. »

dík za odkazy,ale tolik bych do toho neinvestoval,přeci jenom pár FPS ve hře za 700,- je docela dost,koukal jsem na ten co máš Ty..aspon myslim a ten byl za 300,- což by šlo (primecooler,alu)..jinak jádro přetaktovat jde celkem akorád ty paměti nechtěj...možná by stačilo koupit chladiče (pasivy) na paměti grafiky... U toho Primecoleru se dávaj i orig chladiče na paměti,nebo se musej obědnat zvlášť? :) pokud by se dalo dostat paměti na 500Mhz tak by se to možná vyplatilo :cool:
Uživatelský avatar
xmickey
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 565
Registrován: sob pro 16, 2006 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xmickey »

Jo, ty pasivy na paměti jsem k tomu dostal :)
Uživatelský avatar
Vlasta R.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 103
Registrován: čtv led 11, 2007 16:52
Bydliště: Žatec

Příspěvek od Vlasta R. »

a taktovat jsi nezkoušel? a jak je na tom s hlučností? podle mě docela ten orig. asus hlučí,těžko říct...(myslel jsem,že to dělá chladič CPU)ale známej má stejnej chladič na cpu jako já a má to o dost tišší,tak bych řekl,že to dělá ta grafika...
Odpovědět