Download | Programy

Hrabání disketové jednotky (smart os)

Nastavení Windows, příkazy, optimalizace, plochy, tvorba Live CD

Moderátoři: Zdenek, Pockmat, ladarozan, Moderátoři

Uživatelský avatar
Pockmat
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 432
Registrován: stř zář 20, 2006 19:30
Bydliště: Brno

Hrabání disketové jednotky (smart os)

Příspěvek od Pockmat »

Vlastnost Windows XP se ukázala jako škodlivá pro hardware.
Možná si někdo z vás také všiml, že při každém startu Windows zahrabe naprázdno disketová jednotka. Zvuk mi ani tak nevadí, ale problém je v tom, že mi ta jednotka odešla. (Tohle je už 3. kus!) Tak jsem se podíval dovnitř a zjistil jsem, že je vykloktané ložisko u šneku, který posouvá hlavy. Jelikož diskety skoro nepoužívám, největší podíl viny má zřejmě právě hrabání při startu Windows. Abych předešel začátečnickým radám, zdůrazňuji, že se to děje ve fázi zavádění ovladačů a s BIOSem to nemá nic společného!
Toto dělají zatím všechny Windows, co jsem viděl. Ne však staré s jádrem DOSu, jako W98.
Zná někdo řešení? Nechci zakazovat disketovou jednotku.

-----------------------------

já jsem tenhle jev pozoroval u zákazníků, kteří použili disketu se souborem a ten otevírali při práci z diskety a nikoli z kopie na disku.
Ve Windows vznikne stopa vedoucí na disketu a ta je pak notoricky hledána. Pomůže vymazat tzv. MRU - to je používané položky.

-----------------------------

I když se mi tvoje doporučení zdálo neúčinné, zkusil jsem ho. Vymazal jsem všechny reference na A: z registru. Ale podle očekávání mechanika opět udělala stejný zvuk. Opět tedy zdůrazňuji, že se to stane před naskočením grafického uživatelského rozhraní, když Windows zavádějí ovladače. Tebou popsané by se mohlo stát pouze po naběhnutí shellu Explorer.exe, kdy ale už je dávno vidět tapeta a kurzor myši.

-----------------------------

a co v nouzovém režimu? Zkusil bych projít spouštěné části v MSCONFIG

-----------------------------

NE NE NE, když říkám, že při zavádění ovladačů, před naběhnutím grafického uživatelského rozhraní, tak je činnost jakékoli potenciálně grafické aplikace z jakékoli formy automatického spouštění vyloučena. Ve stavu bootování nemůžeš nechat spustit nic kromě ovladače. Navíc, jak píšu, to dělá na čistých instalacích.

-----------------------------

takže zkus krokovat a zapisovat do LOGU.

----------------------------

Asi jsem slepej, ale kde má WXP v boot menu Potvrzovat krok za krokem? Tohle měly naposled wokna na DOSu, pokud vím...
Význam věcí neleží ve věcech samotných, ale v našem přístupu k nim.
Být, znamená, být vnímán.
Kdo chce vědět, musí se zeptat.
Uživatelský avatar
Zdenek
Čestný člen
Příspěvky: 205
Registrován: stř zář 20, 2006 19:33
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek »

Na celou věc nečekaně odpověděl Linux. I při jeho startu vydá v určité fázi nabíhání disketová jednotka ten zvuk. Je to při zapnutí HAL. Čili zásadně významné části operačního systému, kterou nelze vypnout. I tak by ale nebylo od věci změnit chování OS, aby s disketovou jednotkou nehrabal.
Zdenek
Uživatelský avatar
PCMark
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2081
Registrován: čtv led 05, 2006 22:08
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PCMark »

Tak disketová mechanika hrabe při startu když je nastavena v biosu jako 1. při bootování, jinak mi nikdy nehrabala ani ve win ani v Linuxu
Hezký den Vám přeje Marek Maťovka
E2140 1600@3120MHz(390x8 1,4V), Gigabyte P35-DS3R, 2x1GB Geil 1000MHz, Gainward 8600GT, Samsung HD501LJ 500GB, Seasonic S12 430W, HP LP2065 - 20" LCD 1600x1200 S-IPS, Razer Diamodback Plasma L.E., Razer EXactMat
Navštivte také: SWMag HerniMag
Uživatelský avatar
Zdenek
Čestný člen
Příspěvky: 205
Registrován: stř zář 20, 2006 19:33
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek »

Nikdo mi nechce věřit - ale prostě je to tak jak říkám. A fakt snad nemusím zdůrazňovat, že BIOS nastavit umím. Není vyloučeno, že to třeba s některými čipsety nedělá, ale mně to vždycky dělalo u řečených systémů. Už jsem četl hodně ohlasů, ale nikdo se nikdy netrefil a nakonec to vyřešil Linux, který při startu píše, co se právě zavádí. Zkus sledovat kontrolku disketové jednotky, pokud přes větráky neslyšíš.

Také navrhuji, aby neodpovídali ti, kdo mi nemohou poradit, proč hardware abstraction layer dělá s disketovou jednotkou to, co dělá.
Zdenek
Uživatelský avatar
Pockmat
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 432
Registrován: stř zář 20, 2006 19:30
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pockmat »

Nechci se nikoho zastavat, ale disketovka mne taky "hrabe" pri startu Windows. U Linuxu, i kdyz jsem ho mel je chvilku, jsem si niceho nevsimnul... Mozna to bude konfiguraci pocitace, kterou ma kazdy jiny... Vse je mozne! :idea:
Význam věcí neleží ve věcech samotných, ale v našem přístupu k nim.
Být, znamená, být vnímán.
Kdo chce vědět, musí se zeptat.
Uživatelský avatar
maestro
Čestný člen
Příspěvky: 1098
Registrován: čtv bře 30, 2006 18:55
Bydliště: Nejdek / Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od maestro »

co to je ta disketova mechanika???
Uživatelský avatar
Zdenek
Čestný člen
Příspěvky: 205
Registrován: stř zář 20, 2006 19:33
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek »

maestro píše:co to je ta disketova mechanika???
To je komponent, kterému čas od času vděčíme za záchranu veškerých svých dat. Pro BFU nepodstatná. Dokud si šéf na disketě nevyžádá práci, ovšem.

Taky zavřu tohle vlákno, jelikož tu asi nikdo není programátor jádra OS aby mohl zodpovědět mou prvotní otázku.
Zdenek
Zamčeno